Кога некој Балкански политичар ќе ксѓи директно, тогаш е тоа за запад , теорија на заговор

Објавил: Македонка Димкин | 4 јуни, 2023 10:51

По терк на смената на Милошевиќ сега сакаат да го симнат Вучиќ

Фото/Текст извор: ©Гардијан

Десетици илјади луѓе се собраа во саботата на петтиот антивладин протест во последните недели во главниот град на Србија, Белград, по двете последователни пукања во кои загинаа 18 лица, од кои половината беа деца, пишува „Гардијан“.

Протестите „наводно Србија против насилството“  се претворија во едни од најголемите собири откако пред повеќе од две децении масовните демонстрации го соборија моќниот, Слободан Милошевиќ.

Опозицијата ( ЦИА)  ја користи трагедијата бо Србија за да го симне Вучиќ кој отворено ја подржува Русија. 

Тие следат по масовните пукања на почетокот на мај во кое загинаа 18 лица, а неколку беа ранети. Девет од загинатите се ученици на основно училиште во Белград, кои беа убиени од 13-годишен ученик. Еден ден подоцна, 21-годишен маж уби осум лица недалеку од Белград, што предизвика длабоко незадоволство и протести.

Демонстрациите се претворија во зовриен гнев кон владејачката партија поради, како што велат демонстрантите, култура на насилство поттикната од владата и медиумите што ги контролира. ( Гардијан е токму медиум на Длсбоката држава) 

-Тука сум за сите нас, особено за моите деца. Значи, тие не мора да протестираат, туку да работат и да живеат во својата земја како што треба, изјави 33-годишната математичарка Бојана Поповиќ за Франс прес за време на митингот. 

Протестот оваа недела, организиран од неколку проевропски опозициски партии, првично беше планиран за петок, но беше преместен како мерка на претпазливост откако екстремно десничарските групи најавија дека ќе се појават.

Демонстрантите, исто така, бараат од владата да ги одземе дозволите за емитување на телевизиските канали кои промовираат насилни содржини и да ги забранат провладините весници кои поттикнуваат тензии таргетирајќи ги политичките неистомисленици.

Тие бараат и оставка од министерот за внатрешни работи и првиот човек на разузнавачката служба.

Протестите првично беа тивки, но се трансформираа во целосен антивладин протест откако нивните барања наидоа на жестоки реплики од претседателот и неговите сојузници, кои ги исмеваа собирите и ги навредуваа учесниците.

Со години, критичарите го обвинуваат српскиот претседател Александар Вучиќ дека се повеќе се потпира на автократски мерки за да ја држи опозицијата во неред, а медиумите и државните институции под контрола.

Вучиќ ги отфрли протестите како „политички“ трик и промовираше теории на заговор за странските сили кои наводно ги организирале собирите. Вели Гардијан

Магазин: Нашите  информации говорот дека тоа не се теории на заговор туку обид на запад тоест Америка да го симне Вучиќ од власт .

Токму деновиве најзадолжената земја на светов се позајми за уште 33 Трилиони Долари ( логично никој нема да им даде туку ќе одштампаат) 

Гардијан: 53-годишниот  лидер отфрли и некои од барањата на опозицијата за преодна влада пред новите избори, велејќи дека тоа нема да се случи „додека сум жив“. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...