Според одлуката на Апелација, тој има обврска да се јавува во Кривичниот суд секој работен прв понеделник во месецот во 10 часот, а во исто време му беше одземена и патната исправа.

Објавил: Мате Парлоф | 16 јуни, 2022 6:50

По укинувањето на притворот, Рашковски бара да му се врати пасошот

Фото/Текст извор: ©360/магазин.мк

Рашковски е обвиниет за злоупотреби со набавка на софтвер за сообраќајни прекршоци, а во феверуари му беше укинат прво затворскиот, потоа и домашниот притвор

На денешното судско рочиште во случајот „Софтвери“, првообвинитетиот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, побарал да му биде вратен пасошот, откако претходно му беше укината мерката притвор, објавија повеќе медиуми.

За време на денешното рочиште повторно се читале пораки на Вибер кои меѓусебе си ги разменувале осомничените лица во „Софтвери“.

Рашковски е обвиниет за злоупотреби со набавка на софтвер за сообраќајни прекршоци, а во феверуари му беше укинат прво затворскиот, потоа и домашниот притвор, откако Апелација ја прифати гаранцијата од 192 илјади евра.

Според одлуката на Апелација, тој има обврска да се јавува во Кривичниот суд секој работен прв понеделник во месецот во 10 часот, а во исто време му беше одземена и патната исправа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ескалираше ситуацијата на протестот против бугарскиот предлог кој се одвива трет ден по ред пред Владата.

Граѓани кои излегоа да го изразат својот револт ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаат кон Влдата.

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, кажа пејачот Ламбе...

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа...

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од...