По 5% бонус на платите за месеците март и април, им се исплаќаат на вработените во ЈЗУ.

Објавил: Владо Марин | 25 јуни, 2021 17:56

По 5% бонус на платите за месеците март и април, им се исплаќаат на вработените во ЈЗУ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По 5% бонус на платите за месеците март и април, им се исплаќаат на вработените во ЈЗУ.

Исплатите почнаа од вчера, продолжуваат денеска и в понеделник.

За две недели ќе биде исплатен и бонусот од 5% за месец мај, велат од Министертвото!

Медицинскиот и немедицинскиот кадар вработен во јавното здравство почнувајќи од март, ќе добива бонус на платите од 5%, во период од 9 месеци.

Со новите вработувања и зголемувањата на платите, Министерството за здравство создава услови секој млад здравствен работник својата иднина и кариера да ја гледа во државата!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Починале по 2 лица од Скопје (67г и 79г), Крива Паланка (67г и 76г) и Куманово (73г и 74г) и по едно лице од Македонска Каменица (82г), Охрид (80г), Прилеп (74г), Пробиштип (64г) и Штип (70г).

МЗ: 11 починати и 135 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие...

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 6 починати лица од Скопје (63г, 71г, 72г, 75г, 81г и 85г), 2 починати лица од Битола (63г и 80г) и по едно починато лице од Штип (69г), Кратово (71г), Струмица (57г) и Охрид (55г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани се 406 новозаболени со Ковид-19, починале 18 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно...