Интернистичкиот блок кој е во функција од 1953 година за првпат е реновиран!

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 февруари, 2021 7:10

По 70 години комплетно реновирани заедничките простории на Клиниките во објектот на интерни клиники(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По 70 години комплетно реновирани заедничките простории на Клиниките во објектот на интерни клиники.

Интернистичкиот блок кој е во функција од 1953 година за првпат е реновиран!

Обновени се скалишните јадра, ходниците и чекалните. Реновирани се и самите клиники во овој блок. На Клиниката за ендокринологија целосно е реновиран одделот за интензивна нега, дел од болничкото одделение и собата за изолација.

Интернистичкиот блок кој е во функција од 1953 година за првпат е реновиран!

Реновиран е третиот кат на Клиниката за гастроентерохепатологија и Клиниката за очни болести.

На Клиниката за нефрологија целосно се реновирани одделите за интензивна нега, трансплантација, дијализа и васкуларни пристапи, и останатите Клиники во склоп на објектот ги реновираат своите простории.

Го зајакнуваме јавното здравство затоа што нашите пациентите заслужуваат подобар третман, а здравствените работници врвни услови за работа, рече министерот Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за урологија.

Бубрегот од починатата девојка трансплантиран кај 27-годишен пациент, во тек втората трансплантација

Претпладнево на Клиниката за урологија е извршена операција за трансплантација на...