Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

Објавил: Едмонд Бекири | 23 мај, 2020 16:12

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест за коронавирус или специјална дозвола за влез во Србија.

Дотогаш, во соседните земји се применуваат различни правила и процедури за влез на српските граѓани.

За влез во Хрватска, без разлика дали е за туризам или бизнис, потребен е негативен тест, не постар од 72 часа. И во двата случаи, потребен е доказ за причината за престој во оваа земја – доказ за деловни причини или доказ за резервација на сместување. Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

Граѓаните на Србија можат да одат во Унгарија на работа или ако имаат земјиште на територијата на оваа земја.

Во овие случаи, постои отворена можност да се премине границата без ограничувања. Кога станува збор за целосно отворање на границата за нашите граѓани, сè уште нема точни податоци.

Романија и Бугарија ќе ги отворат своите граници кон српските државјани на 1-ви јуни, а потоа нема да има потреба од тестови за вирусот корона или задолжителна изолација. Ова беше одлучено на видео состанокот, во чиј состав се Србија, Грција, Бугарија и Романија. Грција, како што беше најавено, ќе ги отвори своите врати за српските туристи на 15 јуни, пренесува Спутник.

Во Босна и Херцеговина е укината мерката за самоизолација по влегувањето во земјата, но влегувањето на странски државјани е можно само во случај на деловни активности или во случај на семејства на починатите кои можат да влезат во земјата да присуствуваат на погребот.

И во двата случаи, потребно е да имаат негативен тест за вирусот корона, кој не е стар повеќе од 48 часа, како и да се јават во надлежната здравствена установа во општината во која одат. Отворањето на границите на оваа земја за странците е најавено за први јуни.

Границите на Црна Гора остануваат затворени, а се очекува српските граѓани да влезат во јуни. Според предвидувањата на директорот на Јута, Александар Сеничиќ, тестовите за вирусот корона нема да бидат потребни, туку само ќе се мери температурата при преминување на границата.

Комисијата за заразни болести на Македонија оцени дека епидемиолошката состојба предизвикана од вирусот корона се смирува и дека е под контрола, па затоа беше најавено дека полицискиот час постепено ќе се укинува и ќе се отворат границите на 1 или 10 јуни, во зависност од слободата на движење во други земји.

Македонија е единствена во регионот што има државен карантин во сила, на која се испратени сите граѓани кои ја преминуваат границата.
Албанскиот премиер Еди Рама најави дека границите на оваа земја ќе бидат отворени до крајот на месецот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време...