Прекрасна реклама!

Објавил: Сара Фемина | 24 ноември, 2020 0:45

Празничната реклама на McDonald’s допира до срцата на родителите(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Рекламата на интересен начин ги доловува внатрешните конфликти во тинејџерските години, кога адолесцентите сакаат да бидат третирани како возрасни, а не како мали деца.

МекДоналдс корпорацијата е најголемиот синџир на ресторани за брза храна во светот, опслужувајќи повеќе од 58 милиони клиенти дневно.

Во прилог на потпишување на синџир на ресторани, МекДоналдс корпорацијата имала мало учество во ,,Прет Ејменџер’’ (Pret A Manger) до 2008 година, била главен инвеститор во ,,Чипотле’’ мексиканска скара (Chipotle Mexican Grill) до 2006 година, и поседувала синџир ресторани ,,Бостон Маркет’’ (Boston Market) до 2007 година.

Ресторан на ,,Мекдоналд’’ е управуван од франшиза, партнер, или од самата корпорација.

Приходите на корпорацијата доаѓаат од киријата, приходи од авторски права и надоместоци платени за франшизи, како и продажбата на ресторани управувани од компанијата.

Приходите на ,,Мекдоналдс’’ се зголемија за 27% во текот на три години заокружувајќи ја 2007 година со 22.8 милијарди американски долари, а 9% раст на оперативните приходи со 3.9 милијарди американски долари. ,,Мекдоналдс’’ првенствено продава хамбургери, чизбургери, пилешки производи, помфрит, доручек, безалкохолни пијалаци, милкшејк и десерти.

Како одговор на проблемите со дебелината во западните земји и критиките за хранливоста на своите производи, компанијата го изменила своето мени, вклучувајќи поздрави алтернативи, како што се салатите, врапови и овошје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Ексклузивниот ресторан Камник е популарен по дивечот кој го имаат на менито, како што е гулаш од срна, колбаси од мечка а и добри вина од нивната приватна винарија.

ФОТО: Гулаш од срна или колбаси од мечка. Што ќе јадат Заев и Вучиќ во Камник?

По примопредавањето на вакцините на граничниот премин Табановце Зоран Заев и Александар...

Тој пред десет години се раздели од Адријана Алачки со која има две деца. Последниве шест години е во врска со новинарката Маријна Дојчиновска, познато лице од ТВ екраните.

Љубовта на Алачки: Марина за првпат проговори околу нивната врска

Горан Алачки е познат како музичар кој македонската музика ја промовира насекаде низ...

Тој ја сподели убавата вест на социјалните мрежи и го покажа златниот прстен со дијамант со кој ја запросил саканата, со емотивна порака.

Со златен прстен со дијамант Костадин ја запроси девојката

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Коста Костадинов ја запроси својата девојка Марија...