Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски вчера гласаа за сопствена амнестија, не е јасно кој ќе поднесе барање за истата

Објавил: Мирко Бачиќ | 19 декември, 2018 13:10

Пратеникот Арнаудов може да не поднесе барање за амнестија

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет за случувањата во Собранието минатата година вели дека размислува дали да поднесе барање за амнестија.

За тоа како ќе постапи, ќе знае кога ќе се консултира со својот адвокат.

Не знам дали ќе побарам амнестија за себе, за тоа ќе се консултирам со адвокатот. Дека емоциите не вовлекоа во тој оган – не вовлекоа, дека е направено тоа што е направено – е направено.

Доколку е законски и е се во ред, ќе се консултирам со адвокатот и во зависност од неговото мислење, ќе одлучам дали ќе побарам амнестија за себе. – вели пратеникот Арнаудов.

Во рок од пет дена од денот на влегување на законот во сила поднесуваат барање до првостепениот суд пред кој се води постапката.

Судот за пет дена го носи решението доколку се исполнети условите од законот, а по претходно прибавено мислење од надлежен јавен обвинител.

Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски се петтемина пратеници обвинети за настаните во Собраниеот кои вчера гласаа за донесување на законот за амнестија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вели дека тој ги тепал неговите оти тој бил задолжен

Незири и во 2010 натепал и избркал од работа инструктор во М-НАВ оти не му потпишувал дека се обучил за контролор ,но тогаш синдикатот немал пристап и несмеел да зборува во медиумите

Ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, кој вчера заедно со...

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо пукал во Вања.

Не била задушена: Вања е убиена со истрел од оружје – еве што покажа обдукцијата

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо...

61-годишниот актер се одлучил на овој потег за да може без љубопитни очи да ужива во вечерта со неа. За вечера потрошил околу 500 фунти, а уживале во јастог и суши

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски трговец со дијаманти, а за романтична вечера со убава Русинка го изнајмил цел ресторан

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски...