Невообичаена причина за оставка

Објавил: Узунов Бобан | 15 февруари, 2019 13:05

Пратеник си поднел оставка откако украл сендвич

Фото/Текст извор: ©магазин

Словенечкиот пратеникот Фариј Крајчич  од партијата ЛМШ, во словенечкиот парламент поднесе оставка откако „украл“ сендвич во продавница во Љубљана. 

54-годишниот Крајчич за време на седница раскажал дека на паузата за ручек заминал да си купи сендвич, но се изнервирал откако вработените си правеле муабет меѓу себе и не му посветиле внимание. Па, решил да го „тестира“ системот за обезбедување, така што излегол без да плати. Сепак, пратеникот се вратил и платил за сендвичот.

Првично, неговата приказна предизвика смеа меѓу неговите колеги-пратеници. Но, подоцна, лидерот на парламентарната група на ЛМШ, Бране Голубовиќ, ја оцени постапката на Крајчич како неприфатлива. Тој рече дека пратеникот се покајал и извинил.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Станува збор за опомена пред поднесување на тужба за клевета. Според закон, мора првин да се испрати опомена, пред да се поднесе тужба. Мене не ми е јасно според мене е недозволиво, обвинител, па сега и судија да се ставаат во предизвоборна политичка кампања.

Рускоска за ТВ21: Испратив опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителката Вилма Рускоска до партијата ВМРО-ДПМНЕ испратила опомена бидејќи таа...

Тој вели дека народот не ја дозна вистината, затоа што сето тоа било едно големо сценарио, една голема лага, само за Заев да ја претстави власта како монструозна и брутална за да ги добие гласовите од граѓаните и потоа да и направи на Македонија сето она што и го направи. Продавање на идентитет, име, економски колапс и што уште не.

Јакимовски: Убиствата на Младенов, Нешковски, Смилковско беа големо сценарио на Заев за добивање гласови, граѓаните беа излажани, а вистината не ја дознаа

Зошто и ден денеска не се расчистуваат убиството на Никола Младенов и на Мартин Нешковски,...

Во својот говор вчера, лидерот на ДУИ Али Ахмети се осврна на дејноста на македонскиот револуционер Гоце Делчев и кажа дека треба да се следи неговиот пример, бидејќи тој соработувал со албански патриоти и заедно работеле со Македонците, за да ги решаваат проблемите на младите

Ахмети: Следете го примерот на Гоце Делчев- тој соработуваше со албанските револуционери!

На вчерашната трибина во Скопје, албанската партија ДУИ продолжи да ја промовира својата...

Тој на трибината се обрати и до лидерот на ДУИ, Али Ахмети за кого посочи дека почнал кампања за Албанец премиер кога сфатил дека ќе загуби на изборите.

Заев: Ахмети не може да условува за премиер- никој повеќе нема да ја условува татковината!

На вчерашната трибина во скопската населба Гази Баба лидерот на СДСМ Зоран Заев се...