ВМРО - ДПМНЕ со редовни координации на пратеничката група и партиското раководство, пред вечерашниот ЦК на кој ќе се започне подготовката за предвремени избори за пратеници

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 октомври, 2018 13:45

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на координација со партиското раководство

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ денес пред почетокот на продолжението на седницата на Комисијата за уставни прашања одржуваат координација со партиското раководство.

Координацијата се одржува во седиштето на ВМРО – ДПМНЕ.

Почетокот на продолжението на Комисијата за уставни прашања на која треба да продолжи претресот за Предлогот за пристапување кон уставни измени е закажан во 14 часот.

Претресот по оваа точка на дневниот ред почна во средата. Предлогот за уставни измени го образложи премиерот Зоран Заев.

Во дебатата по претресот учествуваа пратеници од сите пратенички групи, вклучувајќи ги и пратениците од ВМРО – ДПМНЕ кои гласаа против дневниот ред.

ВМРО – ДПМНЕ вечерва ќе оддржи седница на ИК, на која како што најави претседателот на партијата Христијан Мицкоски, ќе се заокружат подготвките за предвремени парламентарни избори.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Тереза Меј изјави дека за Брегзит со ЕУ подобро е да нема никаков договор, отколку т.н. очаен договор за слободна трговија по сите основи на Канада. Мицкоски имаше по овој основ слична изјава. Тој во врска со Преспанскиот договор кажа: "Погрешен одговор е полош отколку никаков одговор".

Мицкоски и Тереза Меј со иста порака: Подобро никаков договор одколку лош договор

Македонија иако мала земја, сепак во себе има големи визионери, од кои оваа власт, и...

Од ВМРО - ДПМНЕ со отворено соопштение прашуваат, дали обидот на СДСМ да се "протурка" Преспанскиот договор не е само параван за колапсот на економијата во државата

СДСМ сака уставни измени, само да се спаси од економскиот колапс кој го предизвика

Од најголемата политичка партија во Македонија, опозиционата ВМРО – ДПМНЕ со јасно...

Кога веќе барате политичар кој бара амнестија, треба да знаете кој и смее да ја реализира, а тоа го знае единствениот амнестиран политичар за криминал во Македонија, Зоран Заев

Амнестија не дава Владата, a најмалку амнестиран за криминал премиер

Партискиот штитеник на Зоран Заев, пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов не прекинува...

Самка иако два пати бил во извршната власт како заменик па министер, и два пати бил пратеник во Собранието, не научил дека министер за одбрана нема право на пратенички глас

Самка, експерт за грчка политика, “Каменос ќе гласа и оро ќе игрa”

Поранешниот министер без ресор, повратник меѓу пратениците во Собранието на Македонија,...