Наместо првиот училишен ден како прваче во основното училиште Богослав Шулек во Славонски Брод, синот на Хрвоје Козмус да го помине како и сите негови врсници со радост за новиот почеток, запознавање со другарчињата и нетрпеливо чекање за повторно да го слушне училишното ѕвонче, детето го помина во солзи.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 септември, 2019 0:16

Прваче со аутизам со солзи го помина првиот училишен ден: Таткото разочаран од просветните работници

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Тажна приказна од регионот ја потресе јавноста откако Хрвоје Козмус, татко на момче со посебни потреби објави фотографија од војот син на Фејсбук, на која седи и плаче.

Наместо првиот училишен ден како прваче во основното училиште Богослав Шулек во Славонски Брод, синот на Хрвоје Козмус да го помине како и сите негови врсници со радост за новиот почеток, запознавање со другарчињата и нетрпеливо чекање за повторно да го слушне училишното ѕвонче, детето го помина во солзи.

Фејсбук статус на револтираниот татко…

Револтираниот татко објави фотографија од својот си на Фејсбук, на која седи и плаче.

Како што објави таткото, неговиот син кој е со посебни потреби, требало да добие помошник во наставата. Но, тоа не се случило, бидејќи според зборовите на таткото помошникот бил на обука. Козмус навел дека наведениот помошник работи со три деца.

„Училиште на иднината. Мојот син со посебни потреби (од спекарот аутизам) седи пред училиштето и го чека помошникот за настава. Помошникот го нема. Никој ништо не сакаше да ни каже, иако бевме во училиштето. Денес дознавме дека нема помошник, бидејќи тој бил на обука. Еден помошник на три деца. Навистина „прекрасно“. Ви благодарам за „прекрасниот прв училишен ден“ – напиша во објавата изреволтираниот татко.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...