Донев вели дека согласно протоколите за прием, но и за коронавирус, Јанкулоска ќе биде најмалку 15 дена во карантинско одделение.

Објавил: Стојче Бушин | 29 септември, 2020 6:37

ПРВА ФОТОГРАФИЈА НА ЈАНКУЛОВСКА ВО ИДРИЗОВО: Со лисици и заштитна маска влезе во затворот на издржување на затворската казна

Фото/Текст извор: ©tv 24

Екс министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вчера попладне беше спроведена во затворот Идризово, потврди за тв 24 директорот на Идризово, Ацо Донев.

Донев вели дека согласно протоколите за прием, но и за коронавирус, Јанкулоска ќе биде најмалку 15 дена во карантинско одделение.

Со оглед на заканите кои на социјалните мрежи до Јанкулоска ги испрати Станислава Чочоровска уи на кои се повикуваше одбраната, директорот на Идризово тврди дека како и за секој затвореник ќе се направи безбедноста проценка дали ќе има посебни мерки. Донев вели дека тие на сите затвореници им ја гарантираат безбедноста.

Јанкулоска во Идризово беше спроведена со полициска приидружба откако за тоа наредба дал судија за извршување на санкции. Од Кривичниот суд за тв 24 велат дека пресудата од Врховниот суд денеска стигнала до нив и експресно била дадена наредба за извршување.

Гордана Јанкулоска е осудена на 4 години затвор во предметот „Тенк“ за злоупотреба на службената должност и овластување. Освен Јанкуловска, во овој предметот како виновни се прогласени Ѓоко Поповски (кој веќе е во извршување на казната затвор) и Никола Груевски кој моментално е во бегство во Унгарија, (осуден на две години затвор).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Целта на овој Јавен повик е поддршка на иновативни решенија за локалните проблеми со кои се соочуваат општините.

ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРЕН ЈАВНИОТ ПОВИК „ЕУ ЗА ОПШТИНИТЕ – ПОДОБРУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ОПШТИНСКИ УСЛУГИ ПРЕКУ ИНОВАТИВНИ КОНЦЕПТИ”

Градоначалникот Шилегов, кој е и претседател на ЗЕЛС, денеска преку Zoom апликацијата...

Јас ќе кажам и ќе оставам на министерот за здравство да дообјасни, Владата ја слуша комплетно Комисијата за здравствена заштита и министерот Венко Филипче кој што работат, ако тие предложат ние ќе постапиме.

Заев: Го повикувам Мицкоски да не го доведува во опасност јавното здравје

Премиерот Заев одговараше на новинарски прашања по одржаната седница на Советот за...

Со цел да истраеме, ве замолувам да држите дистанца, редовно да носите маска и да одбегнувате дружби и семејни собири. Ве молам, направете го тоа за себе и за своите најблиски.

Пендаровски: Состојбата со пандемијата не се подобрува

Засега нема потреба од иницирање на нова вонредна состојба, бидејќи тоа нема многу...

ако што рече Филипче по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност на претседателот Стево Пендаровски, здравствената состојба на Спасовски е стабилна, тој има покачена температура, но нема сериозни проблеми.

Министерот Спасовски е хоспитализиран, потврди Филипче

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е хоспитализиран од вчера, потврди...