Првиот човек на „Алфите“ Примислав Димовски бил во комуникација со Боки 13 ?

Објавил: Узунов Бобан | 22 август, 2019 15:31

Првиот човек на „Алфите“ Примислав Димовски вмешан во „Рекет“?!

Фото/Текст извор: ©магазин

Во Министерството за внатрешни работи владее сомнеж дека командантот на специјалната единица „Алфа“, Примислав Димовски е вмешан во случајот „Рекет“ – дознава „Лидер“ од високи полициски извори.

Пред неколку години токму Примислав Димовски му беше лично обезбедување на Бојан Јовановски, познат како  „Боки 13“ а во исто време тој е и ангажиран како истражител во Специјалното Јавно Обвинителство, на која позиција беше и пред да стане прв човек на „Алфа“.

Ова отвора сомнеж дека во „Рекет“ бил вклучен и Димовски затоа што е поврзан со осомничената Катица Јанецва (како вработен во нејзиното обвинителство), но и со осомничениот Бојан Јовановски на кој порано му бил обезбедување а долги години јавно го искажуваат своето пријателство.

-Веднаш откако со Кичевец го земале рекетот од Камчев, Боки 13 му се јавил на Примислав да се консултира со сопругот на споменатата „Фрики“ дали некој го следи или го снима во рекетот. Очигледно е дека првиот човек на единицата „Алфа“ е вмешан во аферата рекет, но, кај нас се наслушнува дека обвинителката која го води случајот, Вилма Русковска, не сака да постапи иако го има во листинзите на телефонот на Боки 13. – брифира за „Лидер“, висок извор од МВР.

Доказ за поврзаноста на овој висок полициски функционер со рекетарите Јовановски и Јанева е и тоа што тој беше чест гостин во телевизијата на осомничениот.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во Зелениково се чувствува доаѓањето на есента, па ноќите се многу ладни. Во Шутка како е, ви пушта ли Еско ноќе некакво греење? Имам, од времето додека одев на лов, топла вреќа за спиење, ако не да ти ја испратам преку Фрчковска.

Пандов: Катице те местат, отвори си ја душата, олесни си се, збриши ги Заев и Шеќеринска

Мила моја Кате. Овие се тие денови во кои го сфаќаш значењето на зборовите: „Годината...

За Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, обвинителството свесно го прекинал распитот на Боки 13 со цел да се прикријат вистинските нарачатели на милионскиот рекет.

Боки 13 ќе се брани со молчење додека не ги види доказите против него во случајот „Рекет“

Обвинителството ја завршило истрагата за случајот Рекет. Вакво известување добил...

За порталот Фактор обвинители од СЈО, потврдуваат дека во канцеларијата на Јанева  има слики, плакати, саксии за цвеќе, но имало и пијалоци и десерти  но се уште не е познато како тие би биле земени од канцеларијата која според информации на Фактор, моментално е затворена, а СЈО работи формално, односно државниот јавен обвинител Љубомир Јовески даде наредба обвинителите да одат на работа за да ги чуваат предметите.

Иднината на Катица во рацете на Рускоска- таа ќе одлучува за подароците и парите на Јанева

Разрешената специјална јавна обвинителка која во моментот се наоѓа во притвор во затворот...