Русија е решена да преговара конструктивно за нафтата и да не гледа алтернатива, рече портпаролот.

Објавил: Перо Милчин | 7 април, 2020 19:48

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ПУТИН открива како ќе изгледа светот после борбата со КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©AP/Photo informer.rs magazin.mk

– Очекуваме глобална економска криза во блиска иднина, изјави портпаролот на рускиот претседател во неделата, 5 април, на руската телевизија, каде зборуваше и за зголемување на производството на нафта и ставот на Русија за оваа тема.

Претстојната глобална економска криза и цените на нафтата се главна тема на портпаролот на Кремлј Дмитриј Песков. Според него, пандемијата на вирусот корона ќе биде придружена со економска криза и би било подобро да се соработува со други земји.

– Се разбира, сега гледаме дека нашите саудиски партнери спроведоа невидени намалувања на цените и невидени зголемувања на производството. Ова доведе до фактот дека наскоро сите светски резерви на нафта ќе бидат надополнети. Резервоарите веќе не се користат за транспорт на нафта, туку како лебдечки складишта. Ова ќе предизвика минимална цена на нафтата, што нема корист за ниту една земја – изјави Дмитриј Песков.

Од своја страна, Русија е решена да преговара конструктивно за нафтата и да не гледа алтернатива, рече портпаролот.

– Русија не се залагаше за кршење на ОПЕК +. Претседателот Путин и Русија генерално се склони кон конструктивен процес на преговори кој е клучен за стабилизирање на глобалниот пазар на енергија, продолжува портпаролот.

Владимир Путин на 3 април одржа состанок на глобалниот пазар на нафта, на кој изјави дека Русија е подготвена да соработува со своите партнери на ОПЕК и американските партнери за изнаоѓање заемно прифатливо решение за цените на нафтата.

Глобалната криза, предизвикана од, меѓу другото, пандемијата на коронарниот вирус, ќе „продолжи“ и напорите за нејзино координирање треба да ги координираат напорите во многу земји, рече Дмитриј Песков.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

Погледнете го забранетиот предизборен спот на Трамп: Еве кои правила ги прекршил (ВИДЕО)

Тимот надлежен за кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп сними видео...

Членови на семејството на Флојд пристигнаа на комеморацијата, а група луѓе се собраа пред северниот централен универзитет за да оддадат почит.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА МИНЕАПОЛИС СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ ПАДНА НА КОЛЕНА ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ФЛОЈД: Не можеше да ги сокрие емоциите!

Градоначалникот на Минеаполис, Џејкоб Фреј, клекна и плачеше покрај ковчегот на Џорџ...

Федералната полиција ја расчисти областа пред Белата куќа за да може американскиот претседател Доналд Трамп да оди по црквата „Свети Јован“, покрај седиштето на владата, за да се фотографира .

Игра на престолот во Вашингтон! Кој навистина има моќ, дали е ова малото кралство на Трамп?

Главниот град на САД не е дел од сојузната американска држава. Тие посебни околности,...

Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјави дека за време на обдукцијата е извршен ПСР тест и дека може да покаже позитивен резултат дури и неколку недели по инфекцијата и болестите, пренесува Си-Ен-Ен.

ШОК! Резултатите од обдукцијата на Флојд покажаа: Убиениот афроамериканец бил заболен од коронавирус!

Убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на вирусот корона, покажа државната...