Земјотресот се почувствувал и во југозападниот регион од нашата земја, но и во Скопје.

Објавил: Рејхан Бајрами | 3 март, 2021 13:33

Први снимки од силниот земјотрес во Грција: Се тресе сè, а граѓаните панично излегуваат на улица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Силен земјотрес е регистриран претпладнево во централниот дел на Грција.

Како што јави дописничката МИА од Атина, епицентарот бил во близина на грчкиот град Лариса, а се почувствувал во централниот и северниот дел на земјата.

Земјотресот се почувствувал и во југозападниот регион од нашата земја, но и во Скопје.

Граѓаните на Грција сепак најмногу го почувствуваа земјотресот па испаничени ги напуштија своите домови, додека само неколку минути подоцна следуваа уште четири силни земјотреси, од кои најјакиот беше со 5.2 степени според Рихтер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес

Земјотресот се случил во централна Хрватска, на 60 километри од Загреб, објави Сеизмолошкиот институт на Србија.

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ЗАТРЕСЕ ХРВАТСКА: Граѓаните во паника, се почуствува и во Белград

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска нешто...