Новата црногорска влада беше изгласана во парламентот во петокот по тридневна дебата, со гласовите на членовите на трите владејачки коалиции, „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е нашата нација“ и „Црно-бело“.

Објавил: Владо Марин | 7 декември, 2020 16:45

ПРВ РАБОТЕН ДЕН ЗА НОВАТА ВЛАДА НА ЦРНА ГОРА: Кривокапиќ и министрите дојдоа на работа со такси!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По промената на владата во Црна Гора, премиерот Здравко Кривокапиќ и министрите денес се на првиот работен ден, а подгорички „Вијести“ пишува дека ќе се одржи првата седница на владата.

Новата црногорска влада беше изгласана во парламентот во петокот по тридневна дебата, со гласовите на членовите на трите владејачки коалиции, „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е нашата нација“ и „Црно-бело“.

Покрај Кривокапиќ, Владата има вицепремиер и 12 министерства.

На парламентарните избори на 30 август опозицијата освои тесно мнозинство мандати, што е прв пораз во политичката кариера на Ѓукановиќ, кој земјата со 620.000 жители во 2006 година преку референдум ја издвои од заедничката држава на Србија и Црна Гора. Под водство на Ѓукановиќ во 2012 година Црна Гора ги започна и преговорите за пристапување кон ЕУ, а во 2017 година стана членка на НАТО.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Самоизолацијата може да се прекине само по пет дена со прикажување негативен тест или потврда за вакцинација.

Германија ги заострува мерките, од денеска задолжителна самоизолација по влез во земјата

Германија ја рангираше Хрватска меѓу земјите со висок епидемиолошки ризик, што значи...

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани...

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...