– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, рече Меркел.

Објавил: Перо Милчин | 30 јуни, 2019 18:09

ПРЕДЛОГ ОД МЕРКЕЛ: „Заев и Ципрас решија голем конфликт, лидерите од регионот треба да ги следат„

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, рече Меркел, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека многу германски граѓани имаат лични односи со луѓето од Западен Балкан, многу луѓе од Западен Балкан живеат во Германија и претставуваат мост меѓу тие држави.

Граѓаните од тој регион се наши соседи и нивната перспектива е да станат дел од ЕУ, ако ги исполнат сите услови, изјави Меркел.

Таа во видео кој беше објавено денеска, по повод претстојниот Самит за Западен Балкан, кој во рамките на Берлинскиот процес ќе биде одржан во петок, во полскиот град Познањ, Меркел објаснува дека во регионот постојат многу позитивни примери на дијалог, посебно потенцирајќи го решавањето на долгогодишниот спор за името меѓу Скопје и Атина.

– Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, рече Меркел.

Германската канцеларка изјави дека со политичка храброст, премиерите на Македонија Зоран Заев и на Грција Алексис Ципрас успеаја да решат голем конфликт, и со тоа се отвора перспективата на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ и влез на земјата во НАТО.

 Ваквиот позитивен пример треба да биде охрабрување за решавање на проблемите во Босна и Херцеговина, како меѓу Србија и Косово, рече германската канцеларка, Ангела Меркел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

„Мал Шенген“ е иницијатива што ветува, изјави вчера во Женева специјалниот претставник на САД за Балканот, Метју Палмер.

Мафијашите се во нашите редови- судиите се заштитени криминалци

Европскиот воз оди на спореден колосек. Дали во Скопје пристигнува евроскептицизмот? Зошто...

Тој пред насобраните граѓани на Охрид порача дека долгот на општина Охрид, која12 години само растеше сега е намален на 380 милиони денари.

Георгиески на трибина: Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, ни оставија блокирана сметка

Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, кои оставија блокирана...

-Во 2014та кога бевме побарани за кандидати ни беше поставено прашањето дали сме спремни да гласаме за промена на името. Тоа беше услов. Јас одговорив потврдно, рече Исмајлоска.

ПРОДОЛЖУВА ПРИТИСОКОТ КОН ПРАТЕНИЦИТЕ: Исмајлоска и Рангелова со трагокомични изјави(ВИДЕО)

По гласањето, ја интензивирав комуникацијата со Нола, зошто сметав дека немавме искрен...

Брзото менување на изборните правила, без политички консензус, на кој толку многу инсистираа кога беа во опозиција, може да биде само во полза на Заев.

КАРАКАМИШЕВА СО ЖЕЛБИ ЗА ИЗБОРИТЕ: Колку поголем хаос на изборите толку подобро за ЗАЕВ!

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев вчера изјави дека предлогот за една изборна...