Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во незначително опаѓање што значи топлото време со летни температури и понатаму продолжува.

Објавил: Перо Милчин | 15 јуни, 2019 14:53

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во Крива Паланка најавено ново невреме со обилни дождови, грмежи и град!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Утре попладне нестабилно време во Македонија. Нестабилно време ќе биде проследено со облачност, пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Под влијание на висински циклонски систем од утре попладне па во следниот период следува значително понестабилна атмосфера па така особено од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално поради големата енергија која ќе ја има во атмосферата процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град.
Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во незначително опаѓање што значи топлото време со летни температури и понатаму продолжува.
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во текот на следниот период во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја поради тоа што и тоа како атмосферата е загреана и исполнета со енергија поради топлотниот бран што изминативе денови ја зафати нашата држава.
Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Локално има услови процесите да бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд, СИЛЕН, до ОЛУЕН ветер, силен електрични празнења и со појава на град.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ГРАЃАНИТЕ ДА БИДАТ ВНИМАТЕЛНИ: ПО ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ БРАН ДОАЃА НЕВРЕМЕ

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури...

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, но ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и од југозападен правец, додека повремено и локално ветерот ќе го менува својот правец во северозападен.

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ОСВЕЖУВАЊЕТО ПОЛЕКА ДОАЃА, ВО ПЕТОК ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА 5 ДО 8 СТЕПЕНИ

До четврток продолжува ЕКСТРЕМНО ТОПЛОТО време со натпросечни температури кој ќе...

Времето постојано ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец, повремено ветерот на некои места ќе засилува на интензитет.

МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА ПОРАДИ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ: НАЈТОПЛО И ДО 45°C ВО ПОНЕДЕЛНИК

Македонија поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА...