Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места повторно се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог ( над 50 л/м2 воден талог).

Објавил: Сара Фемина | 9 октомври, 2021 9:06

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПОРАДИ ИНТЕНЗИВНИТЕ ВРНЕЖИ МОЖНИ ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА! НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ СНЕГ

Фото/Текст извор: ©магазин

Денес, како и во текот на следните денови и тоа под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна маса, времето во Македонија ќе продолжи да биде облачно и невообичаено СТУДЕНО за овој период од годината со повремени врнежи од дожд. 

Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места повторно се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог ( над 50 л/м2 воден талог).

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува на интензитет, Темпоературите ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО под просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Поради НЕВООБИЧАЕНО ниските температури на воздухот кој ја зафатија нашата држава, и понатаму на високите планини ќе има услови за врнежи од СНЕГ.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оглед на тоа дека во изминатите два дена наврна ГОЛЕМО количество на дожд во поголем дел од државава, а се очекуваат и нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи и ново ЗНАЧИТЕЛНО количество на дожд, ќе продолжат да растат нивоата на реките и на езерата во Македонија. Исто така има можност и за локални излевања на реките, особено на оние помали реки, и на оние реки кои се наоѓаат покрај патиштата, со што може да дојде и до локални ПОПЛАВУВАЊА. Токму поради ова особено на возачите им препорачуваме внимателно да управуваат со своите возила, и тоа доколку се движат покрај реките кои се наоѓаат покрај патиштата.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Попладне и навечер облачноста ќе се зголемува, со што ќе започнат нови врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ.

АРКТИЧКИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ И ДОЖД СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и тоа особено...

И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА УШТЕ ПОГОЛЕМ СТУДЕН БРАН ОД АРКТИКОТ: СЕ ОЧЕКУВА ПРВАТА ПОГОЛЕМА СНЕЖНА ПОКРИВКА

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од...