12 месеци подоцна, ковид-19 однесе 1,9 милиони животи во низ целиот свет.

Објавил: Перо Милчин | 11 јануари, 2021 13:09

ПРЕД ЕДНА ГОДИНА, КОРОНА ГО ЗЕДЕ ПРВИОТ ЖИВОТ: Сега Вухан стана оаза на короната, еве како живеат луѓето сега таму(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пред една година, Кина ја објави првата смрт од новиот коронавирус во Вухан!

12 месеци подоцна, ковид-19 однесе 1,9 милиони животи во низ целиот свет.

Меѓутоа, во тој град со 11 милиони жители во централна Кина, каде што избувна првата позната инфекција, вирусот беше поразен.

Во понеделникот наутро, годишнината останува незабележана во Вухан – луѓето можат слободно да одат на работа, парковите и шеталиштата покрај реката се полни со пешаци во градот решени да се борат со коронавирусот до крај.

Градот сега се опорави и е горд на своето заживување, луѓето патуваат на работа, други одат покрај брегот на реката!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...