Освоените 97 бода во Премиер-лигата и второто место зад неверојатниот Манчестер сити и сега освоениот трофеј во ЛШ, Ливерпул отвори ново поглавје во својата вековна историја

Објавил: Македонка Димкин | 2 јуни, 2019 13:33

Пред четири години харизматичниот Германец на навивачите на Ливерпул им вети титула!

Фото/Текст извор: ©Евроспорт

Јурген Клоп големиот стратег на клупата на Ливерпул, , конечно успеа да го освои трофејот во фудбалската Лига на шапиони (ЛШ) и со тоа да осигура место меѓу многуте фудбалски великани кои ги предводеле „црвените“ од „Енфилд“. Откакто лани не успеа  во финалето во Киев (пораз од Реал Мадрид 3-1), поразот во финалето на Лига Европа (ЛЕ) во сезоната 2015/2016 од Севилја исто така со 3-1, ја прават оваа победа на Клоп во овогодинешното финале во Мадрид уште повредна за Германецот, но и за Ливерпул, кој од 2005 година чека на европски трофеј.

Јурген Норберт Клопп (роден на 16 јуни 1967 година во Штутгарт), со прекар “Клоппо”, е германски фудбалски тренер и поранешен играч. По неколку кратки периоди во аматерскиот фудбал, Клоп играл од 1990 до 2008 година за првиот ФСВ Мајнц 05, прво како играч и од 2001 како тренер.
. Во 2008 тој се пресели во Борусија Дортмунд. Со Борусија Дортмунд тој во годините 2011 и 2012 беше германски шампион а во 2012 освои двојна тирула. Тој, исто така, успеа да освои уште две финалиња во Купот а во 2013 година пак финалето во Лигата на шампионите. Клопп е главен тренер на Ливерпул од октомври 2015 година. Неговиот најголем успех како тренер е токму со со победата во Лигата на шампионите во во 2019 година, . После Џуп Хајнкес и Отемр Хитцфелд Клоп е трет тренер на Германија кој ја освоил Лигата на шампионите. (извор Википедиа)

Кога го замени Брендан Роџерс во 2015 година на кормилото на клубот кој некогаш го предводеле легндарните Бил Шенкли, Џо Фаган и Бил Пејсли, харизматичниот Германец на навивачите на Ливерпул им вети титула за четири години. Синоќа, Јирген Норберт Клоп го оствари своето ветување, иако и многу порано во својот мандат тој имаше можност да биде херојот кој го чекаше црвениот дел од градот. 

На синоќешниот натпревар на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид, германецот , се чини, го покажа на дело целото свое  искуство и сите порази во кои му беа голем товар. Двата порази во финалиња во ЛШ, двата во Германскиот куп, финалето во ЛЕ и финалето во Лига купот на Англија, за Клоп беа потсетување дека ова финале против Тотехем ќе ја искрои иднината на неговата тренерско-менаџерска кариера.

Со поразот од Барселона и неможноста да се одржи чекор со Манчестер сити во Премиер-лигата, само неколку недели пред крајот на сезоната, изгледаше дека ова ќе биде уште сезона за заборав на „црвените“. Поразот од Барселона во првиот

Процесот на трансформација на клубот кој се обидуваше да престане да живее во минатото и да започне да игра во денешницата започна со првиот момент кога Клоп застана на аут-линијата и тргна карактеристично со своите прослави, натпревар по натпревар, да им нуди нова надеж на навивачите, но и на фудбалерите за нов трофеј во витрните на „Енфилд“.

натпревар од двомечот на „Ноу Камп“ со 3-0 како да покажуваа дека од Ливерпул уште еднаш ќе мора да кажат – „следната сезона е наша“. Сепак, неверојатниот настап на „Енфилд“ го отвори патот до Мадрид (победа од 4-0), кој овојпат Клоп, заедно со Салах, Мане, Ван Дајк и Алисон, беше сигурен дека успешно ќе го мине.

Освоените 97 бода во Премиер-лигата и второто место зад неверојатниот Манчестер сити и сега освоениот трофеј во ЛШ, Ливерпул отвори ново поглавје во својата вековна историја, навестувајќи нов подеми на подзаспаниот фудбалски гигант. А Клоп, со овој успех, вечно го врежа своето име до оние на Шенкли, Пејсли, Фаган и Рафаел Бентиез, кои претходно го носеа најпрестижниот трофеј на фудбалската игра во Ливерпул .

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...