Грозно искуство, можевме да се срушиме, рече една од патничките.

Објавил: Сара Фемина | 14 декември, 2019 22:03

ПРЕЖИВЕАЛЕ 45 МИНУТИ ПЕКОЛ НА ЛЕТОТ ОД ЗАГРЕБ ДО СПЛИТ: Авионот се тресеше и пропаѓаше

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Подрачјето Каштела го зафати големо невреме со грмежи, поради што два авиони од Загреб не може да слетаат на аеродромот во Ресник.

Еден авион требало да слета во 15.50, а другиот во 16.14 часот, но поради силното невреме продолжиле на југот.

Еден од авионите слетал во Дубровник, а другиот прво продолжил кон југ и некое време кружел над Брача и Хвар.

Поради силната олуја повторно авионот се упатил кон сплитскиот аеродром, како би пробал повторно да слета.

Една од патничките во авионот раскажа како изгледале 45 минути страв во авионот околу Сплит во големата олуја која ја зафати Хрватска, пренесува Јутарни лист.

Уште на почетокот летот каснеше, но кога полетавме се беше нормално. Кога дојдовме пред Сплит започна нашата авантура.

Олујата беше над аеродромот. Ние не бевме во самата олуја, но се се тресеше и тоа траеше повеќе од половина час. Чуството кога пропаѓаше авионот беше ужасно. Мислевме дека се возиме во возот на смртта. Беше страшно и никому не му беше сеедно, раскажа патничката од авионот.

После хаосот и претрпениот страв, авионот успеал да слета, а пилотот добил гласен аплауз.

Грозно искуство, можевме да се срушиме, рече една од патничките.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Забраната не важи за земјите членки на Европската унија и Шенген зоната, како и за државјаните на Австралија, Грузија, Канада, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Обединетите Арапски Емирати.

Продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји до 31 август!

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји е продолжена до 31 август 2020...

– Бројот на нови инфекции претежно доаѓа од Балканот – рече Киуру осврнувајќи се на неодамнешниот пораст на инфекции во Финска!

24 од 157 патници кои слетале во Финска од Скопје биле позитивни на корона вирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји...

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...