Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јуни, 2020 11:56

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Фото/Текст извор: ©Алсат.мк

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус. Директорот Реџеп Алили, заедно со уште 39 наставници се во самоизолација поради контакт со колегата, објави Алсат.

„Постепено ќе бараме тестирање на оние за кои мислиме дека имале контакт со ова лице. Родителите исто така ќе бидат известени преку нивните адреси, телефонски броеви и електронски пошти. На 15 јуни ќе продолжиме со уписот на првачињата. Комисијата за прием на ученици и заразеното лице немале никаков контакт со родителите кои доаѓаа да ги запишуваат своите деца.“

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен. Уписот ќе започне по дезинфекцијата на училиштето. Во другите основни училишта, запишувањето во прво одделение се врши според здравствените препораки. Во некои од нив, поставени се импровизирани канцеларии во надворешните простории на училиштето.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од министерството додаваат дека треба да се направи разграничување на поимите настава и учебна година, а дека тука стои дека учебната година трае до 31 август, за разлика од наставната која е пократка.

МОН: Учебната година ќе заврши како и секогаш, на 10 јуни

Децата и родителите од утринава беа збунети откако во службен весник излезе информација...

При обуката детално им се објаснуваше на наставниците како да ги користат алатките, како да поставуваат материјали, како да го користат Мајкрософт Тимс и како генерално да ја спроведуваат онлајн наставата.

д-р Николче Шулевски за Слободен Печат: Националната платформа нуди квалитетна настава која може да биде подобра и од класичната (ВИДЕО)

Николче Шулевски, докторот по науки за методика во онлајн настава кој е и еден од националните...

Потсети дека на владината седница министерот за здравство Венко Филипче информирал за дебатите што се водат на регионално ниво за отворање на границите во земјите од регионов и оти отвориле дискусија со аргументи за или против отворање на границите, за сите предности или проблематични ситуации што би се појавиле притоа.

Заев: При отворање на границите да се води сметка на здравствениот аспект!

Денеска при посетата на училиштето „Коменски“ во Општина Карпош, премиерот Зоран...