Премиерот з амедиумите истакна дека оваа власт покрај инвестирањето во нови градинки, исто така се вложува и во луѓето кои ги обликуваат идните генерации.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 декември, 2019 8:52

Премиерот Заев отвори градинка во родното Муртино

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран заев вчера отвори градинка во родното Муртино. Тој истакна дека за две години на територијата на целата наша земја се изградени околу 70 градинки по што посочи дека ваква иницијатива за толку кус период не е забележано во историјата на државата.

-Пред неполн месец министерката за труд и социјална работа Мила Царовска потпиша договори за грантови за изградба на нови градинки со пет општини во вкупен износ од 228 милиони и 100 илјади денари. Во новите градинки се отвора простор за 70 нови деца. За прв пат по подолго време во нашата држава ќе се градат големи објекти, бидејќи ја препознаваме клучната улога на предучилишното образование за раст и развој на децата, потенцираше премиерот Заев.

Премеирот во заминување на вчерашното отварање на градинка во неговото родно Муртино рече дека децата се нашето богатство, нашиот силен потенцијал и грижата за нив, а нивниот ран и правилен развој е врвен приоритет.

Премиерот з амедиумите истакна дека оваа власт покрај инвестирањето во нови градинки, исто така се вложува и во луѓето кои ги обликуваат идните генерации.

-Само оваа година обезбедивме 1.400 согласности за вработување во градинките. Почнувајќи од јунската плата, којашто на поголемиот дел од вработените веќе им е исплатена, стручниот кадар во градинките доби зголемување во просек од 16 проценти, што е околу три илјади денари во нето износ по вработен, рече премиерот Заев.

Мила Царовска министерката за Труд и социјала истакна дека важно е што како тие како Влада инвестираат во раниот детски развој.

-Ги поттикнуваме општините да размислуваат за детската заштита како приоритетно прашање на локално ниво и тоа го правиме заедно со нив. Токму затоа, Општина Струмица може да се истакне дека навистина вложува.Тука, веќе во ова година, отворивме или се отвораат две градинки во населени места, а дополнително во градот се прошири капацитетот и за наредната година има инвестиција во локалните општини кои се овој регион уште минимум три градинки, рече министерката Царовска.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...