Претседателот на Украина, Влaдимир Зеленски изјави дека ќе ја разгледа оставката на премиерот Хончарук.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 јануари, 2020 10:08

Премиерот на Украина поднесе оставка

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Украинскиот премиер Алексеј Гончарук поднесе оставка од функцијата.

– Дојдов на позицијата за да ја исполнам програмата на претседателот. Тој за мене е пример на отвореност и пристојност. За да се отстранат сомнежите во почитувањето и довербата што Владата ги има за претседателот, поднесувам оставка, напиша Хончарук на Фејсбук.

Претседателот на Украина, Влaдимир Зеленски изјави дека ќе ја разгледа оставката на премиерот Гончарук.

Гончарук по професија е адвокат, кој работел за администрацијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Триесет и петгодишниот Гончарук бил на чело на невладина организација што се занимавала со реформите, а работел и како советник во Министерството за екологија, а на премиерската позиција дојде во август минатата година по предлог на претседателот Зеленски кој му го предложи на Парламентот.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ивермектин е антипаразитско средство кое се користи уште од 1980-тите за третман и превенција на болести поврзани со паразити кај луѓето, миленичињата и добитокот и е делотворен за парализа.

ОВОЈ ЛЕК ГО УБИВА КОРОНАВИРУСОТ ЗА 48 ЧАСА! Луѓето веќе го користат за успешно лечење на други болести

Истражувачите кои го тестираат лекот ивермектин како можен лек за Ковид-19 забележаа...

Портпаролката на шпанската влада соопшти дека Европејците би почнале да ја губат довербата во ЕУ доколку земјите-членки не дејствуваат заедно во оваа криза, што таа ја споредуваше со Втората светска војна, пренесува Ројтерс.

МИНИСТРИТЕ СЕ СКАРАА И ГО НАПУШТИЈА СОСТАНОКОТ! Сега сите се прашуваат само едно: Дали коронавирусот ќе ја распадне ЕУ?

Иднината на ЕУ е во опасност ако нема заеднички финансиски одговор во борбата против...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја критикуваше Светската здравствена организација и ја обвини дека е премногу лабава кон Кина и давала лоши совет уште од самото избувнување на вирусот.

ТРАМП ГО ОТКРИ ГЛАВНИОТ ВИНОВНИК ЗА ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ- Ова не требаше да се случи, погрешивте!

Светската здравствена организација е навистина збркана, рече американскиот претседател...