Скопје и Тирана беа единствените странски дестинации на „ГуливЕр“. Компанијата го одржуваше летот Софија-Скопје со турбопропелерски авион АТР 72-600, кој е со капацитет од 65 седишта, а летовите беа во понеделник и сабота, во 5 часот наутро.

Објавил: admin@magazin | 3 мај, 2022 5:41

Престана продажбата на авиобилети за линијата Скопје-Софија-Скопје

Фото/Текст извор: ©с.печат/магазин.мк

Бугарската авиокомпанија „ГуливЕр“ престанала да продава билети за летот Софија-Скопје по 21 мај, објави порталот специјализиран за вести од авиосообраќајот, „Exyuaviation.com“.

На веб-страницата на „ГуливЕр“ за онлајн продажба на билети пишува дека летовите од 21 мај натаму се распродадени. Ова е невообичаено, бидејќи од повторното воведување на летовите во март, интересот за линијата Софија-Скопје-Софија беше многу низок.

Од бугарската авиокомпанија, која во исто време престанала да продава карти и за линијата кон Тирана (од 14 мај), нема објаснување, па не е јасно дали се укинува линијата, која бугарскиот и македонскиот премиер, Кирил Петков и Димитар Ковачевски, ја најавуваа како голем чекор кон зближувањето на двете земји.

Скопје и Тирана беа единствените странски дестинации на „ГуливЕр“. Компанијата го одржуваше летот Софија-Скопје со турбопропелерски авион АТР 72-600, кој е со капацитет од 65 седишта, а летовите беа во понеделник и сабота, во 5 часот наутро.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Кандидатите треба да достават и доказ дека со правосилна судска пресуда да не му е изречена казна забрана за вршење на професија, дејност или должност.

ЈСП ОБЈАВИ ОГЛАС ЗА ВОЗАЧИ Кандидатите треба да имаат минимум 2 години возачко искуство

ЈСП „Скопје“ објави оглас за вработување на возачи. На веб страната на јавното претпријатие...

Патничките возови 601 на релација Скопје – Велес и 2080 на релација Велес – Скопје нема да сообраќаат во периодот од 26 јуни до 10 јули, освен во недела кога ќе сообраќаат според возниот ред, информираат од ЈП ЖРСМ Инфраструктура.

Возовите на релација Скопје – Велес нема да сообраќаат од 26 јуни до 10 јули

Возовите на релација Скопје – Велес нема да сообраќаат од 26 јуни до 10 јули! Патничките...

Инаку, на истокот на државата, поради излевање на Крива Река, од АМСМ соопштија во прекин ќе бидат локалните патишта од Крива Паланка кон с. Варовиште и с. Градец. Исто така, во с. Пчиња (Кумановско) има насобрани дрвја и гранки под мостот на р. Пчиња, со што е намален протокот на реката, па постои опасност од излевање и оштетување на мостот.

По 7 часа чекање, патниот правец Градско-Прилеп повторно пуштен за сообраќај

Екипите на „Македонија Пат“ по седум часа конечно го расчистија патниот правец Прилеп-Градско...