Временска прогноза за претстојниот викенд и првите денови од новата работна недела

Објавил: Мирко Бачиќ | 31 август, 2018 7:30

Претпладне сонце, попладне дожд

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето во Македонија во текот на денот ќе биде сончево и топло.

Попладне кон крајот на денот, претежно во западните планински подрачја ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.

Дневните температури ќе се движат од 28 до 35 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер претежно од северен правец со дневна температура до 33 степени.

Локална нестабилност ќе има и сабота околу пладне, претежно во западните и североисточните делови. Исто време ќе за задржи и за недела и понеделник.

Ново дестабилизирање на времето се очекува во вторник кон среда.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Утре не очекува променливо облачно време, по одделни котлини со утринска магла. Попладне и во текот на ноќта кон понеделник ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини повремен снег

Викенд временска прогноза: Еве кога доаѓа снегот!

Времето денеска ќе биде претежно облано со појава на магла. Во западните делови...

Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи, утринава во Маврово и Крива Паланка се измерени -11 степени, во Крушево -10 степени, во Лазарополе -9, во Охрид, Претор, Прилеп, Штип и Петровец кај Скопје -8, во Битола, Виница и Струмица -7, во Демир Капија и Зајчев Рид во Скопје -5 и во Куманово -3 степени.

Денес Македонија мрзне- од утре пролетни температури

Рано утринава речиси во целата држава беа измерени температури под нулата. Најстудено...