Како и дали би гласале на претседателските избори? Дај го својот анонимен глас во нашата анета

Објавил: Македонка Димкин | 8 февруари, 2019 23:31

ПРЕТСЕДАТЕЛСКА АНКЕТА: За кој претседателски кандидат би гласале?

Фото/Текст извор: ©Магазин

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, согласно законските обврски, вечерва во 18:00 часот го потпиша решението за распишување на претседателските избори, соопштија од неговиот кабинет.

Првиот круг од претседателските избори треба да се одржи на 21 април, а вториот круг на 5 мај.

Согласно Изборниот законик, не треба да поминат повеќе од 90 и не помалку од 70 дена од распишување на изборите до денот на нивно одржување. Мандатот на актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов завршува на 12 мај.

Напомена: При обид да се гласа по втор пат системот ве блокира. Анкетата ке треа до 12 февруари    23.59 часот

КАКО- ДАЛИ БИ ГЛАСАЛЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анкета

Анкетата која ја спроведе Магазин траеше десет дена и беше апсолутно анонимна. Гласањето беше спроведено онлјан а учество зеле 2046 испитаници

Гордана Силјановска Давкова води со 52,25 % наспроти 26,10% за Пендаровски

На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите...

Тевдовски: Главниот приоритет на Владата бил платите да растат, бидејќи животниот стандард на мнозинството граѓани, кои немаат приходи од капитал, зависел од платите.

Анкета на јавното мислење: Колкаво е твоето месечно примање (ПЛАТА)?

Политиката на зголемување на платите е приоритет на Владата. Затоа преземаме низа...

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Сигурни кандидати се Гордана Силјановска , Стево Пендаровски и Блерим Река.

АНКЕТА НА ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ– ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...