Пендаровски и Силјаноска веќе се во политички дуел преку социјалните мрежи

Објавил: Данаил Михајловски | 18 март, 2019 12:18

Претседателски дуел Силјаноска v.s Пендаровски, многу интересен и се одвива на социјалните мрежи

Фото/Текст извор: ©магазин

„Рок музика, одлично друштво…., и тука го чекам Стево на дуел…секаде…во секое време!“, напиша на социјалните мрежи од едно кафуле во Охрид, Гордана Силјаноска Давкова. Три дена потоа кандидатот за претседател на СДСМ и ДУИ, Пендаровски, вели дека ќе го прифати повикот за ТВ дуел на противкандидатот, Силјановска Давкова, која инсистира на телевизиско соочување. “Се разбира дека ќе има дуел, помина времето на Груевски кој одбиваше дуели. Јас учествував во таков дуел и пред 5 години, нема причина сега да одбијам. Но, тоа ќе се случи во рамки на кампањата“ – изјави Пендаровски.

Проф. Силјаноска најчесто ги критикува недостатоците на сегашното владеење, кои, без разлика дали станува збор за корупција, непотизам, криминал или селективна правда, таа ги дефинира како “Заевизам“. Нејзината понуда до гласачите е правичност и право. Реплицирајќи им на СДСМ, Силјаноска напиша: “Господа, ве чекам на дуел, па да ѝ покажеме на македонската јавност кој е одговорен за травестијата на правдата и отстапувањата од принципите на Европската конвенција за човекови права. Наместо да нудите решенија за проблемите и да водите коректна кампања, вие сакате да се пресметате со мене, односно преку мене да се пресметате со вашиот партиски противник“.

 

Проф. Пендаровски преку Твитер често го критикува минатото, од времето на Груевски, а нема критики за сегашното владеење на Заев и на владината коалиција. Доминира неговото претставување како кандидат кој нуди перспектива, а соперничката се обидува да ја претсави како ретроградна.

Во меѓувреме дуелот меѓу кандидатите за претседател веќе се случува на социјалните мрежи и е прилично занимлив. Стево Пендаровски на својот Твитер профил објави порака во која ја прозва својата противкандидатка упатувајќи критика дека “Силјаноска не е чесна, не е правично да се брани насилството од 27 Април“! На ваквата критика се надоврза и СДСМ со партиско соопштение и критика за Проф. Силјаноска.

На прозивките одговори кандидатот Силјаноска Давкова:

Прво тоа што Пендаровски ги присвои мојот слоган „за право и правда“ го сметам за мој позитивен придонес во освестувањето на власта, која го изгуби компасот уште многу одамна. Второ, како надпартиски кандидат јас сум погрешна адреса за барање (правна!?) одговорност или извинување за настаните од 27 април. Подготвена сум во ТВ дуел да ги соочам аргументите за кршењето на процедуралните правила за правично судење со Пендаровски, но и да потсетам дека токму оваа власт го амнестираше Крсто Мукоски од директната одговорност за последиците од насилството во Собранието, а со цел да обезбеди промена на Уставот.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...