Во поглед на врнежите, истите би биле нешто над просекот, односно се очекуваат повеќе врнежи.

Објавил: Стојче Бушин | 1 октомври, 2020 7:17

ПРЕТСТОЈНАТА ЗИМА СО ПОВЕЌЕ СНЕГ – МОЖНО Е ТЕМПЕРАТУРИТЕ ДА СЕ СПУШТАТ И ПОД -20°C

Фото/Текст извор: ©Метео Аларм/Магазин.мк

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, претстојната зима во Македонија би била просечна гледано по температурите на воздухот, односно не се очекува некое големо позитивно отстапување на температурите на воздухот.

Во поглед на врнежите, истите би биле нешто над просекот, односно се очекуваат повеќе врнежи.

Со повременото спуштање на поларните воздушни маси од Арктикот кон нашите краишта и со судирот на потоплиот морски воздух, над Медитеранот би се формирање циклонски системи кој би условувале врнежи од снег кај нас и вистинска снежна идила. Повремено можно е спуштање и на екстремно студени воздушни маси кој би условувале температури и под -20 степени.

Мора да се напомене дека сезонските прогнози не се 100% точни и дека промени во истите се можни, сезонските прогнози служат како резерва. Сепак подобро е да се користат оние пократкорочни прогнози кој се далеку попразизни.

За нови, подетални и по потреба обновени метео информации следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени во најтоплите предели од државава.

ВИКЕНД МЕТЕО АНАЛИЗА: ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ОБЛАЧНОСТА И УСЛОВИ ЗА ВРНЕЖИ ВО НЕДЕЛА – ДЕТАЛИ

До крајот на денов во државава времето ќе се задржи сончево и релативно топло со мала...

Максималните дневни температури на воздухот во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени, додека зголемување на облачноста ќе има за време на викендот.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: СЛЕДУВА ПОГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО ПРЕКУ ДЕН

Нашата територија се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок (Антициклон), и...