Полицијата утринава приведе 6 лица во врска со автобуската несреќа кај Ласкарци

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 март, 2019 10:53

Приведени 6 лица за несреќата кај Ласкарци, меѓу кои и сопственикот на “Дурмо Турс” и возачот

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Полицијата утринава приведе 6 лица во врска со автобуската несреќа која се случи на 13-ти февруари на автопатот Скопје-Тетово во близина на селото Ласкарци.

Алсат неофицијално објави дека дека меѓу приведените лица се и возачот на автобусот како и сопственикот на Дурмо Турс.

Автобусот на компанијата „Дурмо турс“ сообраќал на релација Скопје-Гостивар, со 51 патник, сите од Гостивар.

Оваа страотна автобуска несреќа се случи кај Ласкарци на 13 февруари 2019 година околу 17 часот, во која животот го загубија дури 15 лица, а 37 од патниците беа тешко повредени.

Несреќата се случила откако автобусот од не познати причини излетал од автопатот Тетово-Скопје и паднал во провалија откако ја пробил заштитната ограда на автопатот.

За спасување беа мобилизирани сите комбиња на брзата помош од „Здравствен дом – Скопје“ и од приватните болници „Неуромедика“ и „Систина“.

Владата ги прогласи за ден на жалост 14 и 15 февруари. 

Инаку пред неполн месец министерот за Внатрешни работи Оливер Спасовски излезе со изјава дека очекува Јавното обвинителство што поскоро да излезе со конкретна причина за несречата за која беа собрани мнгу докази, дадени на вештачење, бидејќи како што изјави возачот имал закани по живот.

Во врска со деталите за случајов, Јавното обвинителство денеска во 10:30 часот ќе одржи прес-конференција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Според Илиевски, тврдењата на Вучиќ за реализација на „македонско сценарио“ во Србија се класична демагогија и дезинформации.

Илиевски: „Ако Вучиќ го сака Груевски, нека појде Будимпешта и нека се напијат кафе заедно“

Претседателот на Партијата на Македонците во Србија, Горан Илиевски вчера во гостувањето...

„Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува”, стоеше на официјалниот твитер-профил на руската амбасада во Скопје,

Русија го призна новото име Република „Северна„ Македонија

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека Русија...

Како вокална поддршка Тамара ќе ги има извонредните гласови на Антониа Гиговска, Александра Јанева и Васил Гарванлиев.

На евровизиската сцена Тамара ќе настапи со уште две прекрасни дами (ФОТО)

Тамара Тодевска на 16 мај ќе ја претставува нашата земја на сцената на „Евровизија“...

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување на пратениците во наредните две години. 

Собранието ќе потроши 422 илјади евра за хотелско сместување и авиобилети за пратениците

Распишани се два тендера во висина од по 211 000 евра за авио билети и хотелско сместување...