На почетокот Дилан сакаше да ја искористи Антониа за да стигне до нејзиниот татко, но се заљубува во неа.

Објавил: Сара Фемина | 4 март, 2019 20:32

Приказната на починатиот Лук Пери и Беверли Хилс 90210

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Американската телевизиска и филмска ѕвезда Лук Пери, најпознат по улогата на Дилан во серијата „Беверли Хилс 90210“, почина денска в болница, по претрпен тежок мозочен удар.

Лук Пери или Дилан ги обележа деведесеттите години во филмската индустрија глумејќи во хит серијата Beverli Hils, која направи бум во светот на тинејџерите. По кратко боледување од мозочен удар, денеска почина на 52 годишна возраст.

Лук Пери го напушти Беверли Хилс кон почетокот на шестата сезона. Ликот на Лук Пери, Дилан Меккеј планира да се ожени со Антониа Маршет (Ребека Гејхарт) ќерка на шеф на банда (Стенли Камел) кој го нарачува убиството на таткото на Дилан во третата сезона. На почетокот Дилан сакаше да ја искористи Антониа за да стигне до нејзиниот татко, но се заљубува во неа.

Бидејќи нејзиниот татко не е задоволен од идејата неговата ќерка да се омажи за Дилан, нарачува и тој да биде убиен. Изнајмува платен убиец да го убие Дилан, но несакајќи ја убива Антониа која ја вози колата на Дилан за време кога убиството било испланирано. Дилан е скршен и решава да го напушти градот.

Дилан и Кели во хит познатата серија Beverli Hils.

За време на сезоната каде Пери е отсутен, објаснето е дека Дилан се смирил со Бренда и заминува со неа во Лондон. Пери се враќа во деветата сезона на шоуто, но како специјален гост. На плажа и признава на Кели дека се вратил бидејќи му фалеле пријателите, но најмногу бидејќи му фалела таа.

Беверли Хилс, 90210 беше американска драмска серија која е емитувана од 4 октомври 1990 до 17 мај 2000 на Фокс во Сад, и последователно на многу тв мрежи нив светот.

Тоа е прва под лиценца на Беверли Хилс, 90210. Шоуто го следи животот на група тинејџери, кои учат во измислената West Beverly High School, а по матурирање се запишуваат на Калифорнискиот Универзитет.

Шоуто е создадено од Дарен Стар а произведено од Пол Робинсон. 90210 во насловот се однесува на градскиот зип код. Воведниот дел на шоуто е базирано на прилагодување и возбуда која близнаците Брендон (игран од Џејсон Присли) и Бренда Волш (играна од Шенон Доерти) ја преживуваат кога тие и нивни родители, Џим (игран од Џејмс Екхаус) и Синди (играна од Керол Потер) се селат од Минеаполис, Минесота во Беверли Хилс.

Брендон и Бренда, познатите брат и сестра во светската познатата серија Beverli Hils.

Покрај пријателство и романтични врски на група тинејџери, во шоуто има многубројни теми, вклучувајќи ги силување на состанок, алкохолизам, домашно насилство, права на хомосексуалци, хомосексуално одгледување, тинејџерски самоубиства, сида, тинејџерска бременост, булимија и абортус.

Серијата стана популарна во лето 1991 година, кога Фокс најави специјална летна сезона на шоуто додека други серии се репризираа.

Гледаноста драстично порасна, а учесниците посебно Џејсон Присли и Лук Пери станаа тинејџерски идоли, додека серијата ке ги направи актерките Шенон Доерти, Џени Гарт и Тори Спелинг домаќински имиња во Сад.

Серијата започна со претставување на фамилијата Волш-Џим, Синди, Брендон и Бренда-кои неодамна се преселија од Минесота во Беверли Хилс, Калифорнија како резултат на работното унапредување на Џим. Во првата епизода Брендон и Бренда почнуваат да го посетуваат West Beverly High School каде се запознаваат со неколку пријатели: Кели Тејлор, Стив Сандерс, Андреа Зукерман, Дилан Меккеј, Дејвид Силвер, Скот Сканлон и Дона Мартин.

Шоуто ги прати личните и професионални занимања на своите ликови низ полнолетсво, додека се внесени и неколку додатни карактеристики за напредокот на сезоната.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Излегување

Се повикува министерот Чулев да почне да си ја врши работата вели еден гневен читател, што е ова за едни ва важи за други да не важи законот?

ЗА НИВ ЗАКОНОТ НЕ ВАЖИ: Забавите на скопјани префрлени во вили во Сопиште, Илинден

Забавите на скопјани викендов се префрлија во луксузни вили и викендици во скопските...

Патот кон Америка, најдобриот српски тенисер дефинитивно нема да биде му досаден, бидејќи со него патува и легендарниот српски пејач Мирослав Илиќ.

Ѓоковиќ и Мирослав Илиќ заедно во авион: Ноле тргна на турнеа во САД, може ќе запее по патот!

Новак Ѓоковиќ го заврши мини одморот во Белград и замина на турнеја низ САД. Патот кон...

Христијан Мицкоски, на новинарите вчера им откри дека Новата 2020. година ќе ја пречека во Македонија, во домот на другар од детството, а додека пак премиерот Заев за Нова Година пак оди во Германија со сопругата и децата, исто така кај другар.

ЗА НОВА ГОДИНА ЗАЕВ ВО ГЕРМАНИЈА, МИЦКОСКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еве со кого ќе слават лидерите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и премиерот Зоран Заев открија каде...