Иако не се многу опасни сепак камењата во бубрезите прават големи проблеми, и предизвикуваат неподносливи болки.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 мај, 2022 3:02

Природен лек кој ќе ви помогне за исфрлање на камен од бубрезите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според последните направени истражувања било утврдено дека  на еден од 20 луѓе, во текот на животот телото му создава камења во бубрезите.

Иако не се многу опасни сепак камењата во бубрезите прават големи проблеми, и предизвикуваат неподносливи болки. Камењата кои, кога поминуваат низ уринарниот тракт можат да бидат многу болни. Но, благодарение на овој природен лек проблемот може да се реши во рок од 10 дена.

Просото е добро приспособено да расте на разни почви и климатски услови. Има краток вегетативен период и бара само малку вода – најмалку од сите житарки, и со тоа е одлично за суви предели кајшто не се ора. Растението е едногодишна трева и достигнува просечна височина од 1 м. Зрната растат во групи на секое гранче и не надминуваат 2-3 мм во големина. По боја можат да бидат драп, жолти, портокалово-црвени или кафеави.

Со овој лек кој е брз и ефикасен, а пред се природен, повеќето бубрежни камења можат да поминат низ уринарниот тракт во рок од 48 часа, без никакви проблеми, со пиење на големи количини на течности. Меѓутоа, во случај на еден поголем камен или неколку помали, болката  може да биде неподнослива па мора да се обратите на лекар.

Еден од најуспешните домашни лекови лежи во просото кое е хранлива и здрава житарка, која може да ги разгради камењата, песокот и талогот во бубрезите и во мочниот меур и да ги исчисти од отрови.

Напиток против камен во бубрег

Состојки:
– 200 грама просо
– 2 литри вода
– тенџере од 3 литри
– тегла со капак

Начин на подготовка:

За да биде делотворен лекот, просото треба да го измиете навечер, во топла вода и да го оставете така да отстои преку ноќ. 

Утрината просото ставете го во тенџерето, а следно што треба да направите е да ставите 2 литри вода да врие а потоа да ја додадете на просото. Ставете капак и оставете да отстои цел ден. Вечерта или најдобро следното утро, промешајте и исцедете ја течноста во тегла, која на крај ќе ја затворите.

За да има ефект оваа течност се пие секој ден 10 до 15 дена во неограничени количини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Водата е неопходна за правилно функционирање на телото. Околу 2/3 од телесната тежина кај луѓето отпаѓаат на водата. Човечкото тело губи најмногу вода преку дишењето и потењето.

Што да не пиете ако сте дехидрирани!

До дехидрација најлесно може да дојде во текот на летото , особено овој жежок август,...

Но секако ниту еден дом не смее да помине без прекрсната божиќна ѕвезда, или божиќното цвеќе кое внесува раскош во домот. 

Неколку трикови како да одгледувате Божиќна ѕвезда – најубавиот декор во домот!

Ова е периодот од годината кога новогодишната магија настапува во сечиј дом. Секако...

Мевлемот ги елиминира вишокот маснотии и вода од организмот, но ја подобрува и функцијата на мозокот, го подобрува памтењето, го подобрува слухот и видот.

РЕЦЕПТ ЗА УСПЕШНО СЛАБЕЕЊЕ: Свеж рен, лимон и мед!

Испробан рецепт за слабеење околу половината. Многу стар рецепт кој моментално станува...