Двајцата се сретнаа во 10 часот на преминот Табановце по силната снежна бура, каде што најпрво се поздравија и се прегрнаа, а Вучиќ ја предаде донацијата од 4.688 вакцини Фајзер, рече дека е за наши браќа!

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 февруари, 2021 11:16

Пристигнаа првите вакцини во Македонија: Вучиќ- Секогаш ќе им помогнеме на нашите браќа(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му го предаде на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, првиот контингент вакцини што Србија ги донира на таа земја.

Двајцата се сретнаа во 10 часот на преминот Табановце по силната снежна бура, каде што најпрво се поздравија и се прегрнаа, а Вучиќ ја предаде донацијата од 4.688 вакцини Фајзер кој истакна дека овај добар гест е за македонските браќа!

Донесовме 4.688 вакцини, тоа е во прва фаза. Мислам дека тоа е добра вест за нашите браќа, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му го предаде на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, првиот контингент вакцини што Србија ги донира на таа земја.

Во заедничкото обраќање со претседателот Вучиќ, Заев рече дека ова е помош на пријателите и соседите, на пријателскиот српски народ со кој неговата земја има традиционални пријателски и братски односи и дека ова е првиот контингент на помош!

Заев посака мир, среќа и љубов на Балканот и посочи дека минатата година беше исклучително тешка и повторно се заблагодари на солидарноста со народот на Србија.

Вучиќ рече дека компанијата „Фајзер“ побара вакцините да бидат предадени според сите процедури.Ова е половина од претходно договорените околу 8.000 дози што Србија ќе и ги обезбеди на Северна Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...