Судиите ја земале предвид информацијата на оОбвинителството дека истрагата е завршена, со што е отстранета опасноста Катица Јанева да влијае врз сведоци. Но, и покрај ова, Апелација одлучи Јанева да го издржува и второто продолжение на притворот од 30 дена.

Објавил: Весна Петровска | 8 октомври, 2019 10:44

Пристигна во Апелација мислењето на вишото обвинителство по жалбата на Јанева

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на Катица Јанева и одлучи поранешната претседателка на СЈО да остане во притвор. Главната причина за донесување на ваквата одлука на судиите е постоењето опасност Јанева да се обиде да избега.

Судиите ја земале предвид информацијата на оОбвинителството дека истрагата е завршена, со што е отстранета опасноста Катица Јанева да влијае врз сведоци. Но, и покрај ова, Апелација одлучи Јанева да го издржува и второто продолжение на притворот од 30 дена.

Жалбата на адвокатите на поранешната шефица на СЈО до повисокиот суд следеше откако Кривичниот суд ја одби гаранцијата на Јанева во движен и недвижен имот како гаранција за да ѝ биде одредена поблага мерка.

Како што дознава Сител, Вишото јавно обвинителство го подготви мислењето по жалбата на екс шефицата на СЈО за укинување на притворот.

Катица Јанева преку апелациониот суд се жали на одлуката на кривичен кој како неосновано го отфрли барањето таа да излезе од притвор а како гаранција дека нема да побегне понуди три станови.

За разгледување на жалбата е побарано мислење од Вишото јавно обвинителство кое утринава го пратило до Апелациониот суд.

Во обвинителството не откриваат какво е мислењето по барањето на Јанева да го напушти истражниот затвор.

Одлуката дали на поранешната специјална обвинителка ќе и биде укинат притворот, треба да ја донесе Апелациониот суд.

Инаку Јанева денеска преку своите бранители треба да открие дали ќе ја даде својата одбрана пред обвинителката Вилма Русковска.

Во изминатите две недели, поранешната специјална обвинителка ги анализираше доказите со кои обвинителството ја сомничи за злоупотреба на службената положба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сарај, Чаир, Гази Баба и Бутел се општини со најголем број на заболени а воедно посочи и дека ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки доколку тоа е потребно.

Венко Филипче: Повторно ќе воведеме рестрикции!

На денешната прес-конференција Министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција...

Неспособноста на министерката Нина Ангеловска – Групер и целиот економски тим на Владата, не треба да бидат оправдување за задолжувањата.

ЛЕВИЦА: „СДСМ ја однесе Македонија во длабока економска бездна“

Антинародната политика на Заев и СДС и натаму продолжува. Откако на најподол начин...

 За мене се најважни граѓаните и нивното мислење и понатаму ќе преземам се што е неопходно за заштита на нивното здравје и здравјето на целата нација. Денешните изјави се само политички и истите преставуваат непринципиелен притисок врз моето работење додава миностерот за внатрешни работи Наке Чулев.

Чулев: Порастот на заболени е вина на власта!

Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта наместо суштински...