Извештајот се наоѓа кај тетовските обвинители кои се уште водат предистражна постапка за несреќниот случај.

Објавил: Перо Милчин | 18 јануари, 2022 7:20

Пристигна извештајот за пожарот во модуларната болница во Тетово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Македонија пристигна извештајот на германските експерти за пожарот во модуларната болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица.

Извештајот се чекаше повеќе од 4 месеци.

Ова вештачење беше побарано преку меѓународна правна помош.

Сега се чека добиениот документ да се епреведе, па потоа да може да се анализира и да се донесе одлука.

За сега нема отворено истрага против никого, туку се води предистражна постапка. 

Извештајот се наоѓа кај тетовските обвинители кои се уште водат предистражна постапка за несреќниот случај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ескалираше ситуацијата на протестот против бугарскиот предлог кој се одвива трет ден по ред пред Владата.

Граѓани кои излегоа да го изразат својот револт ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаат кон Влдата.

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, кажа пејачот Ламбе...

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа...

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од...