Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Објавил: Перо Милчин | 5 април, 2020 15:34

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано, благодарение на системот на референтни лаборатории обезбеден од Европската унија.

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Меѓу опремата што ја донира ЕУ е роботски систем за ракување со примероци кој значително го олеснува процесот на тестирање и го прави побезбеден, се вели во соопштението.

Тестирањето на примероците за вирусот корона започна и во Дирекцијата за национални референтни лаборатории во Батајница, потврди Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Србија.

ЕУ инвестираше 7,5 милиони во изградбата и опремувањето на референтна лабораторија во Батајница и три милиони евра во Србија.
Дополнително тестирање за вирусот корона ќе опфати и специјализирани лаборатории на ветеринарни институти во Нови Сад, Ниш и Краљњво, кои беа финансиски помогнати од ЕУ во претходните години, се вели во соопштението.

Според шефот на Делегацијата на ЕУ во Србија, Сем Фабрио, лабораторијата може да направи до 1.000 тестови на ден, оценувајќи ја како „неверојатен успех“.

„Јас сум крајно среќен што видов дека оваа лабораторија финансирана од ЕУ сега обезбедува клучна експертиза во борбата против глобалната пандемија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност.

Вулин: Откако Вучиќ е шеф на државата, Србија е ПОДОБРА И ПОСИЛНА, а граѓаните се побезбедни!

Претседателот на социјалистичкото движење, Александар Вулин, вели дека Србија е подобра...

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...