Во случајот Јовановски се терети за две кривични дела: примање награда за противзаконито влијание и за перење пари. Кичеец е второосомничен само за делото примање награда за противзаконито влијание. Јанева, како трета на листата, е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Објавил: Валерија Петрова | 8 ноември, 2019 15:25

ПРИФАТЕНО ОБВИНЕНИЕТО:Катица Јанева, Боки 13 и Кичеец влегуваат во судница за „Рекет“

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Основниот кривичен суд во Скопје го прифати обвинението за првата истрага во случајот „Рекет“ со кое се опфатени Бојан Јовановски – Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески Кичеец, објави Плусинфо.

Судот ги одбил сите приговори на одбраната и обвинителниот акт го одобрил во целост.

Ова значи дека сега предметот „Рекет“ ќе се стави во АКМИС системот и ќе се додели на судија, по што набргу се очекува да се закаже и првото рочиште од судскиот процес.

Обвинителниот акт кој сега е прифатен се однесува на изнудување пари од бизнисменот Орце Камчев, кој го и пријави случајот кај обвинителката Вилма Русковска. Според обвинението, пари од него се земани со цел да добие поповолен третман во случајот „Империја“ на СЈО, каде тој е еден од осомничените.

Во случајот Јовановски се терети за две кривични дела: примање награда за противзаконито влијание и за перење пари. Кичеец е второосомничен само за делото примање награда за противзаконито влијание. Јанева, како трета на листата, е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Ова обвинение е само еден дел од целата афера „Рекет“. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори и втора истрага, која се однесува и на работењето на невладината организација Меѓународен сојуз на Боки 13. Тој и таму е првоосомничен, а покрај него се уште четири лица.

Најзвучно е името на Фросина Ременски, пратеничка од власта и потпретседателка на Собранието. Понатаму, истрагата ги опфаќа и заменик-претседателката во Меѓународниот сојуз, Јасна Мандиќ, како и таткото на Боки 13, Миле Јовановски и една асистентка.

Во овој втор дел од „Рекет“ Боки 13 е осомничен за делата измама и перење пари. Останатите четворица се осомничени за помагање во делото измама, а тројца од нив, со исклучок на Ременски, се гонат и за помагање во делото перење пари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арслани, кој доаѓа од редовите на ДУИ, е специјализант по урологија на Медицинскиот факултет при УКИМ, кој претходно работел како доктор по општа медина во Специјализираната болница за нефрологија во Струга. Тој доаѓа на местото на Асим Муса, кој поднесе оставка на функцијата по скандалот со земање мито.

Арменд Арслани од ДУИ e нов заменик-министер за здравство

Собранието на денешната 120-та седница со 62 гласа „за“ и 17 „против“ го именува Арменд...

На самитот Ѓоргиевска, како што соопшти Кабинетот на претседателот, говореше на тема „Сексуално и репродуктивно здравје и права: основен елемент на универзалното здравствено покритие“.

Првата дама се обрати на Најроби Самитот: „Верувам во еднаквост на сите луѓе и на сите жени“

Сопругата на претседателот на Република Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, во Најроби,...

Работниците во „Стоби“ со години биле изложени на силна екплоатација, приморани да работат за време на празници и викенди без да бидат пријавени и без да добијат соодветни дневници! Дополнително, газдата на конфекцијата ги пријавувал на скратено работно време без нивно знаење, со што голем дел од работниот стаж никаде не е пријавен

Незаконски избркани 250 работници од велешката конфексија „Стоби“ – властите го штитат газдата

Незаконски избркани 250 работници од велешката конфексија „Стоби“ – властите го...