Досега во земјата се направени вкупно 677.988 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 април, 2021 20:16

Пријавени се вкупно 33 починати лица- корона не мирува

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 357
-Битола 85
-Куманово 69
-Прилеп 43
-Велес 39
-Охрид 36
-Тетово 34
-Струмица и Кочани по 29
-Гостивар 28
-Штип 26
-Кавадарци 25
-Кичево 21
-Гевгелија 14
-Свети Николе 13
-Струга 11
-Ресен и Радовиш по 10
-Делчево и Виница по 9
-Неготино, Берово и Валандово по 7
-Крива Паланка 6
-Богданци 5
-Дебар и Македонски Брод по 4
-Демир Хисар и Македонска Каменица по 3
-Пробиштип и Пехчево по 2
-Крушево и Демир Капија по 1

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 11 од Скопје (54г, 67г , 68г, 70г, 71г, 72г ,72г, 75г 77г, 86г и 87г), по 3 лица од Битола (49г, 66г и 74г) и Тетово (40г, 65г и 85г), по 2 починати лица од Куманово ( 66г и 84г), Прилеп (67г и 75г), Охрид (72г и 84г) и Гевгелија (25г и 76г) и по едно лице од Кочани (58г), Штип (65г), Кавадарци (58г), Струга (65г), Радовиш (74г), Делчево (79г), Неготино (87г) и Берово (87г).

Регистрирани се 737 оздравени пациенти од:
-Скопје 380
-Прилеп 42
-Велес 39
-Куманово 32
-Кавадарци 26
-Битола 25
-Гевгелија 23
-Гостивар 21
-Тетово 20
-Штип и Крушево по 16
-Неготино 13
-Кочани и Струмица по 11
-Радовиш и Делчево по 7
-Демир Капија 6
-Берово, Кичево и Македонски Брод по 5
-Ресен и Виница по 4
-Богданци, Пробиштип и Пехчево по 3
-Охрид, Свети Николе, Крива Паланка и Дојран по 2
-Валандово и Кратово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 677.988 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 144.111, бројката на оздравени пациенти е 119.683, на починати е 4.322, а бројот на активни случаи изнесува 20.106.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...