Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 април, 2021 18:49

Пријавени се вкупно 35 починати лица од ковид-19 во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 349
-Битола 68
-Куманово 59
-Прилеп 52
-Тетово 36
-Струмица 35
-Велес 32
-Охрид 29
-Кавадарци 27
-Штип 25
-Кочани 24
-Кичево 20
-Гостивар 19
-Виница 15
-Гевгелија 14
-Неготино и Валандово по 11
-Струга, Свети Николе и Радовиш по 9
-Пробиштип 7
-Крива Паланка 6
-Ресен и Берово по 4
-Делчево и Демир Хисар по 3
-Богданци, Демир Капија и Кратово по 2
-Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 7 од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г).

Регистрирани се 1.024 оздравени пациенти од:
-Скопје 464
-Битола 74
-Куманово 65
-Прилеп 60
-Кавадарци 51
-Велес 40
-Гостивар 27
-Штип 26
-Тетово 25
-Струмица и Гевгелија по 21
-Берово 16
-Кочани 15
-Кичево, Неготино и Валандово по 13
-Радовиш 12
-Ресен 9
-Свети Николе 8
-Крива Паланка 7
-Виница и Богданци по 6
-Македонски Брод и Дебар по 5
-Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево по 4
-Пехчево 3
-Кратово 2
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...