Поточно, на пејачот му треба повеќе труд и време за да ја врати функцијата на органите, но тој не се придржува кон терапијата и не редовно ги посетува лекарите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 февруари, 2020 15:01

ПРИЈАТЕЛ ОД ШВАЈЦАРИЈА МУ ДАВА БУБРЕГ НА ЛАЗИЌ ЌЕ МУ ПЛАТИ ЛЕКУВАЊЕ?! Дарко не ги слуша советите на докторите, неговата здравствена состојба е лоша!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Познатиот српски пејач Дарко Лазиќ ја одложи операцијата на бубрезите, кои скоро и да не му работат, а очигледно дојде време да си го реши проблемот.

Поточно, на пејачот му треба повеќе труд и време за да ја врати функцијата на органите, но тој не се придржува кон терапијата и не редовно ги посетува лекарите.

„Тогаш, кога беше на операција за намалување на желудникот, лекарите забележаа дека неговиот бубрег е значително оштетен и дури нема ниту десет проценти од нормалната функција, па затоа рекоа дека треба да оди на итна операција што е можно поскоро“, изјавил извор за Свет.

Поточно, на пејачот му треба повеќе труд и време за да ја врати функцијата на органите, но тој не се придржува кон терапијата и не редовно ги посетува лекарите.

Проблемот е во тоа што лекарите не биле сигурни дека телото на Лазиќ ќе може да функционира нормално само со еден бубрег и затоа тие предложиле трансплантација.

Иако првично не сакаше да се помири со тој факт, на крајот реши да најде тим лекари и специјалисти што ќе ја направат трансплантацијата. Се уште не одредил на кој датум ќе ја прави операцијата, но сепак  одлучил да ја направи во Италија.Иако станува збор за многу скапа интервенција, швајцарскиот пријател на Дарко понуди да ги плати сите трошоци за лекување и нов орган, така што семејството е ослободено од грижата да донира бубрег на Лазиќ.
Се разбира, сите се среќни за ова, иако се грижат за тоа како ќе помине помине операцијата и колку време ќе помине додека да се појави компатибилен бубрег “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Тој преку својот „Инстаграм“ кажа дека има Ковид -19  и соопшти дека претходно две недели бил во Македонија каде се ракувал и фотографирал со многу луѓе.

Ѓорѓе Давид шокираше: „ Многу познати кријат дека имаат корона а лежат со мене во болница!“

Пред неколку дена на својот Инстаграм профил пејачот Ѓорѓе Давид објави дека е заразен...

Овој ден го одбележува присуството на весели или други шеги, трикови и други практични шеги на различни пријатели, членови на семејството, наставници, соседи, колеги итн.

Денеска е 1 април – Светски ден на шегата

Денеска е први април, денот на шегата. Во најразлични земји од целиот свет, Денот на...

Воедно тој е и член на жирито на „Ѕвездите на Гранд“, а моментално е во болница поради воспаление на белите дробови. Тој преку својот Инстаграм профил испрати порака до сите.

Коронавирусот пристигна и во „Ѕвездите на Гранд“-Член на жирито заразен откако бил во Македонија!

Српскиот рокер Давид Ѓорѓе пред неколку дена преку социјалните мрежи потврди дека...

Веќе неколку пати се зборуваше за укинување на летното и зимско сметање на времето. Уште минатата година во рамките на ЕУ се зборуваше за укинување на оваа пракса најдоцна до оваа година.

ВО НЕДЕЛА ЗАПОЧНУВА ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО- Ќе биде ли ова последно менување?

Во недела, односно овој викенд започнува летното сметање на времето. На 29 март во 2 часот...