Утринската температура ќе се движи од минус два до минус шест степени, а утринската температура од два до седум степени.

Објавил: Весна Петровска | 19 јануари, 2020 9:49

Проверете какво време ќе имаме денеска

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Времето во земјава ќе биде променливо облачно, на повисоките места и на планините во западните делови со повремен слаб снег. Ќе дува слаб, кон крајот на денот долж Повардарието и умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус два до минус шест степени, а утринската температура од два до седум степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно. Ќе дува слаб умерен северен ветер.

Утринската температура ќе достигне до два степени, а дневната температура до четири степени.

Убавото време ја наполни Попова Шапка.

Скијачкиот центар Попова Шапка, иако моментно ги нема минималните сантиметри снег за официјален почеток на скијачката сезона, сепак е преполн со посетители. И неколкуте сантиметри снег сепак насекаде ја обелија Попова Шапка, што е привлечно и многу луѓе за да дојдат на рекреација и одмор.

Во деновите на училишниот распуст и оваа снежна покривка го направија центарот идеално место за сите кои имаат деца да ги донесат за забава на снег и на чист воздух. Децата и нивните радости што играат, се санкаат или учат да скијаат се главната карактеристика овој период на Попова Шапка. Со оглед на топлото и сончево време, угостителските објекти имаат поставено маси и столови на отворено, каде што може да се ужива и одмора на кафе или ручек.

– Тетово и цела котлина се во магла. Поради тоа е вистинска тешкотија да се излезе надвор со деца, ладно е, а воздухот е загаден. Некаде на половина пат ја одминавме маглата и сонцето нè стопли и нè орасположи. Тука е многу поинаку, наместо зимски јакни, децата си играат на снегот по блузи, бидејќи е топло. И што е најважно, воздухот е чист, вели Александра Јовановска, која со сопругот и трите деца престојува неколку дена во викендичка на Попова Шапка.

Снегот е доволно голем за санкање, како и за учење на првите чекори во скијањето. Неколку ски-школи деновите од распустот секојдневно носат деца на Попова Шапка за да ги научат како да скијаат. Детските ски-инструктори наплаќаат од 600 до 1.000 денари во зависност од понудата и од тоа што е вклучено. На тој начин имаат работа и неколкутемина тетовци или жителите од шарпланинските села, кои издаваат скии и санки.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВИКЕНД МЕТЕО: Врнежи од дожд, од понеделник промена на времето!

За време на овој викенд, времето во државава ќе биде претежно облачно со повремени...

Веќе од понеделник ќе имаме многу повеќе сонце а максималните дневни температури ќе бележат тенденција на понатамошен пораст.

ДОАЃААТ ТОПЛИ ДЕНОВИ: Временска прогноза за земјава!

Во текот на денешниот ден ќе имаме сончево време со умерена локална облачност. Во попладневните...

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....