Три лица биле евакуирани во околината на Краљево, а две во местото Вича кај Чачак, информираат од тамошното МВР.

Објавил: Рејхан Бајрами | 3 јуни, 2019 20:38

ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕНДНА СОСТОЈБА ВО СРБИЈА: Поплавена целата земја!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Како што пренесуваат српските медиуми, Србија воведена е вонредна состојба од поплави на територија на цела земја.

Евакуирани се пет лица поради поплавите во околината на Краљево и Чачак, а автобус со 15 лица, кој поради големите дождови се заглавил на патот Краљево-Крагујевац успешно е извлечен, пренесуваат српските медиуми.

Три лица биле евакуирани во околните места на Краљево, а две во местото Вича кај Чачак, изјавуваат од српското Министерство за Внатрешни работи.
Последните информации се дека селото Вича, во општината Лучани, речиси целосно е под вода, а како што пренесува курир.рс многу села од западниот дел на Србија исто така се зафатени со големи поплави.

Вонредната состојба во Србија е воведена поради актуелните прогнози за пораст на водостојот на територијата на целата земја, кои ги издаде Републичкиот хидрометеоролошки завод.
Најавено е дека повторно се очекуваат значајни и обилни врнежи, кои можат да предизвикаат поплавувања на сливови на сите речни текови на сите водни подрачја, во надлежност на ЈВП Србија воде, соопшти компанијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Семејствата на американските трупи на Блискиот исток ќе ги поминат деновите во очекување на смртта на нивните деца“, рече таа, обраќајќи се на парадата на стотици илјади луѓе.

Ќерката на убиениот Сулејман се закани на американските војници: Ве чекаат црни денови, а посебно се обрати до ТРАМП

Зајаб Сулејмани, ќерка на иранскиот генерал Касим Сулејмани, убиен од американски...

„Таканаречената операција на хуманитарна помош е евтина претстава, лоша претстава“, рече Мадуро во интервју за весникот Ла Хорнада во четвртокот.

Дали Мадуро е последната жртва на глобалниот систем или сепак диктатор?

Советот за безбедност на Обединетите нации се одржа кон крајот на јануари 2019 за да...