Бојан Јовановски и понатаму останува во притвор, откако вчера Кривичниот совет му ја продолжил мерката за уште 30 дена, неофицијално дознава „Фокус“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 септември, 2019 10:35

Продолжен притворот на Боки 13

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски доби нови 30 дена притвор.

Ваквата одлука беше донесена од страна на  Кривичниот совет кој вчера му ја продолжил мерката за уште 30 дена, неофицијално дознава „Фокус“.

Бојан Јовановски кој е првоосомничен за случајот Рекет кој ја дрма јавноста, веќе два месеци е во притвор во истражниот затвор „Скопје“, а последните 30 дена му истекуваат денес.

Боки 13 доцна вечер беше однесен пред судот, каде му беше одреден 30 дневен притвор, на кој му следеа и нови 30 за денеска повторно да му биде продолжен притворот…

Тој заедно со Зоран Милевски -Кичеец и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се осомничени во истрагата за случајот „Рекет“.

Според првичната истрагата, наводно бизнисменот Орце Камчев на Боки 13 и на Кичеец им дал 1,5 милиони евра за да го спасат од кривичен прогон за случајот на СЈО, „Империја“, во кој Камчев ја има улогата на осомничен, а според обвинителството, и Јанева била дел од овој случај па поради тоа беше притворена и моментално се наоѓа во затворот во Шутка.

За потсетување Боки 13 беше уапсен на 15 ти јули на Граничниот премин Богородица. 

Бојан Јовановски сопственикот на 1ТВ која сега веќе не е во функција, беше уапсен на Граничниот премин по налог на Јавното обвинителство Скопје.

Јованоски беше уапсен поради сомневање за рекет, а полицијата го привела на граничниот премин. Истовремено со него беше приведен и бизнисменот Зоран Милески познат како Зоки Кичеец кој е второосомничен во случајот Рекет. Тој е близок со поранешениот директор на УБК, Сашо Мијалков, а беше уапсен во еден скопски ресторан.

Бојан Јовановски, во јавноста познат како Боки 13 во јуни 2017 година, пред отворањето на телевизијата го стартуваше проектот „Меѓународен сојуз“ за цивилно општество и социјално загрозени категории. Тогаш потенцираше дека финансиската добивка како претседател ќе ја донира секаде каде што е потребно. 1 ТВ почна да зрачи во етерот во март 2018 година.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сите овие монтирани случаи и местенки, вклучително и за ова што сега очајно се повторува, издишаа како балон, затоа што за измислици не може ниту да има докази – ни изјави Заев.

Вице Заев за Фокус: Ова се измислици- Ме потсетува на времето од РЕЖИМОТ, времето на јавен отстрел на семејства и монтирани случаи во судството

Струмичкиот бизнисмен Вице Заев, брат на лидерот на СДСМ и експремиер Зоран Заев, реагира...

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека Комисијата за заразни болести, по повод новите препораки на Светската здравствена организација за ширењето на корона вирус, кој веќе има епицентар во Вухан заклучи дека нема простор за паника.

Од утре превентивни мерки во Македонија од корона вирусот

Од утре ќе се превземат превентивни мерки за коронавирусот и ќе се скенираат со термална...

Рускоска тврди дека тогаш на распит биле повикани Зоран Заев и неговиот брат, Вице, но поради немање докази случајот во 2018 е затворен.

Случајот беше затворен поради немање докази- се огласи Рускоска по новата бомба од „ЛА ВЕРИТА“

По објавената снимка во италијанскиот весник Ла Верита, насловен “Купопродажба на...

Постоечката документација во Обвинителството за борба против организиран криминал во Скопје поседува извадоци од снимени разговори од кои може да се заклучи дека експремиерот Зоран Заев заедно со неговиот брат Вице Заев, зборувајќи отворено на телефон, управуваат со развиена мрежа за купување гласови базирана на пари и уцени, со цел добивање гласови, посебно од Ромите кои живеат во Струмица.

„Ла верита“: Зоран Заев плаќал по 10 евра за гласови

Откако вчера објави скандал насловен “Купопродажба на гласови во Македонија” денеска...