-Во 2014та кога бевме побарани за кандидати ни беше поставено прашањето дали сме спремни да гласаме за промена на името. Тоа беше услов. Јас одговорив потврдно, рече Исмајлоска.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 ноември, 2019 13:13

ПРОДОЛЖУВА ПРИТИСОКОТ КОН ПРАТЕНИЦИТЕ: Исмајлоска и Рангелова со трагокомични изјави(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По гласањето, ја интензивирав комуникацијата со Нола, зошто сметав дека немавме искрен пристап кога гласаа за Преспанскиот договор. Во моментот се шпекулираше дека ќе гласам за договорот, но во моментот кога се зборуваше тоа, јас завршив со ова раководство, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова во емисијата 360 степени на Алсат.

Услов да се биде на пратеничка листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2014 година беше да се прифати да се гласа за промена на името – вели пратеничката Нола Исмајлоска-Старова во интервју за 360 Степени, која беше исклучена од партијата откако гласаше за Договорот од Преспа.

„Добар дел од пратениците кои застанаа до ѕидот беа пратеници и во 2014 година. Прашањето кое ни беше поставено во 2014 година, беше дали сум спремна да гласам за промена на името, а јас прифатив да гласам за промена на името. Ми се јавија од раководството на партијата, разговарав со најмалку 10 пратеници и би било доблесно да признаат дека ги прашале“, рече Исмајлоска-Старова и додава дека не го кажала ова зошто немала шанса.

Таа вели дека е доблесно да кажат кои се тие кои прифатиле да бидат пратеници и да го сменат името.

Рангелова изјави дека неа не ја прашале истото.

„Ми се јави Груевски ме праша дали сакам да бидам пратеник, не ме праша дали сум подготвена да гласам за промена на името. Најверојатно сметалдека бидејќи сум дел од раководството, сум подготвена да гласам за се, мене не ми направија проверка“, рече Рангелова.

„Јас сум линчувана по секој настап мој од партиски ботови, од раководството немаат храброст да ми кажат во лице, ништо“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Соговорниците исто така разговараа и за пандемијата на КОВИД-19, мерките кои се преземаат во двете земји за заштитата од корона-вирусот и справувањето со последиците од пандемијата.

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со Албин Курти!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски...

Лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека и покрај тоа што не бил постигнат консензус со ВМРО-ДПМНЕ околу датумот за одржување на избори, избори на 21 јуни ќе има.

Заев најави избори на 21 јуни: ЌЕ ИМА ИЗБОРИ НЕМА БЕГАЊЕ!

Не се постигна договор во првиот вистински момент да се излезе на избори, изјави лидерот...

Разногласие околу изборите на лидерската средба кај Пендаровски. На Заев и Ахмети им се брза, Мицкоски го предлага 13-ти септември како датум за избори, Села е за август

Лидерската средба: СДСМ за избори во јуни, ДУИ за 5ти јули, ВМРО-ДПМНЕ за септември

На денешната лидерска средба, според извори на Магазин, Мицкоски го предложил 13-ти...