сабота, 25 јануари 2020

MK/ EN/ DEВо случајот „Рекет“ првообвинет е Бојан Јовановски- Боки 13 за кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“ и за „Перење пари и други приноси од казниво дело“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 декември, 2019 9:11

Продолжува судењето за „Рекет“- денеска сведоци Орце и Ана Камчеви

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска продолжува закажаниот судскиот процес за случајот „Рекет“. Како што најави судот, на денешното судење се очекува да сведочат Орце и Ана Камчеви по предлог на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска.

Во случајот „Рекет“ првообвинет е Бојан Јовановски- Боки 13 за кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“ и за „Перење пари и други приноси од казниво дело“.

Судењето за случајот Рекет во вторникот започна со доцнење од околу еден час. На судењето Боки 13 се појави во судницата со здравствени проблеми и изјави дека не е во можност да го следи судењето. по што имаше половина час пауза и во судницата беше повикана лекарска пмош. Пред судот Боки и Катица Јанева се изјаснија како невини, Боки истакна дека ќе каже кој се крие зад целиот случај а Зоран Милески Кичеец доби казна затвор од три години.

Во случајот како третообвинета е поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за „Злоупотреба на службената положба и овластување“.

Во вторникот на првото рочиште второобвинетиот Зоки Милевски- Кицеец по признавање на вина за делото „Примање награда за противзаконито влијание“ доби пресуда на затворска казна од три години.

По одлуката се огласи и обвинителката  Вилма Русковска која рече дека е задоволна со изречената казна за Кичеец.

„Мислам дека изречената санкција е добра. Дали ќе вложам жалба за висината, ќе решам откако ќе ја примам пресудата. Искрено не очекував повика казна затоа што, сепак, е голем распонот на предвидената казна од една до 10 години, досега е неосудуван и најмногу затоа што призна вина пред почеток на главната расправа“, рече Русковска во изјава за медиумите пред Кривичниот суд во Скопје.Русковска истакна дека се уште не одлучила дали ќе вложи жалба за висината на санкцијата и за тоа ќе одлучи кога ќе ја добие.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев како претседател на СДСМ и градоначалник на Струмица, според наведеното во документацијата, бил замешан во купопродажба на гласови во која исто така учествувал и брат му Вице Заев.

Нова Бомба од Ларис Гајзер: Во 2014 г, Заев бил дел од мрежа за изборни нерегуларности.

“Купопродажба на гласови во Македонија” Досие за Заев, омилениот премиер на ЕУ,...

Од Агенцијата за храна и ветеринарство за Фактор велат дека редовно земаат мостри за лабораториско испитување при увоз или при сомнеж, но дека вршат и инспекциски контроли на готови производи.

Не е само отпадот проблем, Македонија увезува и отпад од месо?

Само Лани Македонија увезла  речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински...

Парите што останале во постојниот план, наменети за уривање дивоградби, се премалку за да се отстрани базата, која ниту Усеини нема во план да ја дислоцира, дознава „А1он“. Охрид не може да распише ниту тендер за избор на нова фирма бидејќи во буџетот има останато уште пари за уривање.

Охрид нема пари за да ја урне дивоизградената база на Усеини

Дивоизградената бетонската база во сопственост на бизнисменот и советник од Општина...

Тој, според пријавеното, се договорил и во Гостивар и платил една од договорените рати. Подоцна, скопјанката не се појавила на договорената средба во Скопје и не му се јавувала повеќе, по што сфатил дека е измамен.

„Дај ми пари и ќе ја вработам девојка ти“ – Гостиварец падна во рацете на измамнци!

Преку социјалните мрежи лесно можете да дојдете до измамници, таков пример се случил...