Точната причина за зголемувањето на пациентите е непозната, при што некои студии сугерираат дека тие се поврзани со недостаток на витамин Д, диета со малку хранливи материи, заразни агенси, како што се вируси и бактерии кои можат да бидат нивни предизвикувачи, како и стрес и одредена генетска предиспозиција.

Објавил: Едмонд Бекири | 17 јуни, 2023 15:36

Пронајдена е причината за СИТЕ автоимуни болести: Лекарите ќе ви откријат КАКО ТИЕ СЕ ЛЕКУВААТ!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Автоимуните заболувања се оние болести кои предизвикуваат нашиот имунолошки систем да реагира против ткивата на нашето тело, а покрај тоа што го свртуваат нашето тело против себе, тие произведуваат и антитела кои ги напаѓаат ткивата.

Иако се претпоставува дека вакви болести отсекогаш постоеле, лекарите тврдат дека модерното доба е нивна ера, а во последните дваесет години, во светот има проширување на ваквите болести.

Точната причина за зголемувањето на пациентите е непозната, при што некои студии сугерираат дека тие се поврзани со недостаток на витамин Д, диета со малку хранливи материи, заразни агенси, како што се вируси и бактерии кои можат да бидат нивни предизвикувачи, како и стрес и одредена генетска предиспозиција.

Жените се двојно поверојатно да страдаат од автоимуни заболувања, иако причината не е позната.

Светло на крајот од тунелот.

Сепак, постои причина да се биде оптимист, според тим истражувачи од универзитетот Јеил, кој се чини дека ја открил основната причина за автоимуните заболувања, како и ветувачките методи на лекување, пишува ИФЛ наука.

Трудот, објавен во списанието Сајенс, ги поврза автоимуните реакции на бактерија во цревата наречена Enterococcus gallinarum.

Автоимуна реакција, велат тие, може да се активира кога бактерија спонтано поминува од цревата на други органи во организмот, како што се слезината, црниот дроб и лимфните јазли.

Автоимуната болест е состојба во која клетките во телото се препознаваат како непознати антигени и се уништени од страна на имунолошкиот систем. Тој се активира со наследни фактори, како и од влијанието врз животната средина, бидејќи такви видови на состојби се најчести кај жените во раѓање.
Некои од најчестите автоимуни болести се целијачна болест, мултиплекс склероза, реактивен артритис, ревматоиден артритис, лупус, тип 1 дијабетес, Адисонова болест, малигна анемија.

Автоимуната болест е хронична воспалителна состојба предизвикана од имуните клетки на пациентот, кои погрешно веруваат дека телото е компромитирано и на тој начин реагираат со напаѓање на здрави ткива. Лупус, ревматоиден артритис и тироидитис на Хашимото се само три од над стотина состојба што се вклопуваат во оваа категорија. Сега тие можат да додадат долг список на болести поврзани со здравјето на бактериите на цревата.

Во студијата, генетскиот инженеринг создал глувци кои биле подложни на автоимуни заболувања. Потоа ги анализирале бактериите во цревата за да ги идентификуваат оние што го предизвикале воспалението или биле вклучени во производство на антитела познати за стимулирање на автоимуни реакции.

Виновник е Enterococcus gallinarum

Резултатите биле потврдени кога тие ги споредиле здравите клетки на црниот дроб со клетките на луѓето кои страдаат од автоимуни заболувања и откриле траги на Enterococcus gallinarum во друга група.

„Вакцината против Enterococcus gallinarum е специфичен пристап, затоа што вакцинацијата против други бактерии што ги проучувавме не спречи смртност и автоимунитет“, објасни авторот на студијата Мартин Кригел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...