Во текот на претресот на „ауди А3„ со германски регистарски таблици пронајдена е голема количина на хероин, а на осомничениот му е одредено задржување во полициска станица до 48 часа,

Објавил: admin@magazin | 28 април, 2019 11:57

Пронајдени 6,5 килограми хероин во автомобил со германски регистарски таблици !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Српски припадници на полицијата пронајдоа 6,5 килограми хероин во автомобил марка „Ауди„ со германски регистарски таблици.

Припадници на Министерството за внатрешни работи и служби за борба против организиран криминал го уапсија лицето G. H. (1960) од Печ, поради сомневање дека извршил кривично дело чување на опојна дрога во својот автомобил, при тоа што беше запленета околу 6,5 килограми дрога хероин во неговиот автомобил.

Српски полицајци пронајдоа 6,5 килограми хероин во автомобил марка „Ауди„ со германски регистарски таблици.

Во текот на претресот на автомобилот„ауди А3„ со германски регистарски таблици пронајдена е голема количина на хероин, а на осомничениот му е одредено задржување во полициска станица до 48 часа, а исто така е поднесена и кривична пријава.

Весникот Global Post направил список на земји во кои е најевтино да се ужива во дрога, алкохол и цигари. Во соседна Србија има најевтини “екстази”, кои таму се дури 20 пати поевтини отколку во Црна Гора и Македонија, пренесе порталот Точка.

1.Марихуана (цена во Србија = 13 долари)
Србија не се нашла на списокот на земји каде е најевтина марихуаната, но е многу близу. Да се ужива во канабис е најевтино во Индија, каде еден грам чини само 8 центи, а рекордери се и Јужна Африка и Гватемала. Најскапо да се купи „трева“ е во Соединетите Арапски Емирати, каде се потребни дури 100 долари за да добиете еден грам од ова опојно растение.

Во Србија се потребни околу 1.000 динари за еден грам, што е сепак многу поевтино од другите земји во регионот.

2.Кокаин (цена во Србија 88,3 долари)
Оваа дрога е најевтина во Боливија, Колумбија и Перу, каде еден грам чини помалку од 5 долари. Најскапо да се ужива во кокаин е во Австралија, каде чини дури околу 300 долари по грам. Прилично висока е и цената во Јапонија и Египет, каде ви требаат повеќе од 200 долари по грам.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.