Бебето било оставено во паркот до булеварот Македонско Косовска Бригада. До него била и папочната врвка, за среќа случаен минувач го слушнал плачот на детето и веднаш пријавил кај надлежните.

Објавил: Валерија Петрова | 15 мај, 2019 17:54

Пронајдено новороденче во парк во Скопје – мајката го оставила без облека, до него била и папочната врвка

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Голо бебе старо само еден ден оставено во парк во скопската населба Топанско поле.

Бебето било оставено во паркот до булеварот Македонско Косовска Бригада. До него била и папочната врвка, за среќа случаен минувач го слушнал плачот на детето и веднаш пријавил кај надлежните.

Бебето со возило на Брзата помош било веднаш сместено во Клиниката за детски болести каде веднаш го нахраниле и го стоплиле.

– Се работи за машко новородено, со родилна тежина 2.400 гр, згрижено е на одделот за неонатологија, неговата здравствена состојба е добра, превземени се сите неопходни мерки за вакви случаеви, соопштија од Клиниката за детски болести.

Исто така од Клиниката соопштија дека заедно со полицијата работат на откривање на идентитеот на неговата мајка и  ги откриваат причините зошто бебето е оставено во парк на милост и немилост.

Исто така од Клиниката за детската болница соопштија дека бебето ќе биде сместено во семејство кое ќе се грижи за него.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

„При обид за кражба во текот на денешниот ден во 12:58 часот на железничката станица во Трубарево се случил несреќен случај. Лице на возраст од 20 до 25 години се здобило со тешки телесни повреди и со возило на итна помош е пренесено во болница“, информираат од Македонски железници – Инфраструктура.

Момче настрада од струен удар при обид за кражба, МЗ сооптши, пациентот ќе биде испратен на лекување во странство

Тешка повереда при кражба на струја кај Трубарево. Како што информираат од МВР, машко...

Сабри Азири на својот Фејсбук профил ја раскажа драмата која ја доживеал за време на летот Истанбул-Скопје.

СВЕДОШТВО: Хорор во авион на „Туркиш Ерлајнс”: За малку ќе се срушевме над Скопје

Потресно сведоштво на патник на компанијата Туркиш Ерлајнс. Сабри Азири на својот...

Децата телефонски побарале помош од најблиските, но тие не успеале да им помогнат и на помош се повикани припадниците на противпожарната бригада на град Скопје.

Драма во Ново Лисиче: Пожарникари спасувале пет дечиња од лифт

Вистинска драма се одвивала вчера во скопсата населба Ново Лисиче, пет дечиња биле...