Одредот за бомби откри арсенал оружје за време на обезбедувањето на комплексот откако беше окупиран од про-Трамп-бунтовници, а беа пронајдени и други бомби на различни дестинации во Вашингтон.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 јануари, 2021 10:56

Пронајден камион полн со бомби и друго оружје во близината на Капитол

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Жител на Алабама, кој присуствувал на протестите во Вашингтон, паркирал камион полн со оружје во средата, поточно 11 домашни бомби, пушка и пиштол, и тоа на оддалеченост од две улици од зградата на американскиот Капитол.

Камионот бил паркиран неколку часа пред властите тоа да го забележат, откриваат американските федерални обвинители, пишува Во Центар!

Деталите за оружјето во камионот се содржани во сојузните документи со кои се товари Лони Лерој Кофман од Фалкевил, Алабама, за федерални прекршоци.

Одредот за бомби откри арсенал оружје за време на обезбедувањето на комплексот откако беше окупиран од про-Трамп-бунтовници, а беа пронајдени и други бомби на различни дестинации во Вашингтон.

Истрагата откри дека уште еден демонстрант, наводно, се појавил во главниот град на државата со пушка и стотици куршуми муниција и им рекол на своите познаници дека сака да пука или да ја прегази спикерката на преставничкиот дом, Ненси Пелоси, соопштија од обвинителството.

Ова се дел од наодите кои се објавени од федералните обвинители оваа недела.

Од друга страна, некои луѓе се обвинети за внесување оружје и муниција во Капитол, а се очекува да има повеќе обвинувања со напредувањето на истрагата, пишуваат американските медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...