Наводно како што изјавил Дамјаноски за ИРЛ, дека инвеститорот во чие име настапува се премислил, бидејќи првичниот договор бил на помала сума, но откако УЈП ја блокирала сметката за неплатени даноци сумата се зголемила на околу 400.000 евра.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 октомври, 2019 18:58

Пропадна продажбата на 1 ТВ, инвеститорот се повлекува, долгот бил огромен!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пензионерот Богдан Дамјановиќ за кој утринава беше соопштено дека склучи договор за купување на 1 ТВ, сепак  ќе го раскине договорот, соопшти тој за ИРЛ.

По вчерашниот брифинг во УЈП, на кој беше соопштено дека сметката на фирмата БМЈ Медиа груп е блокирана и дека должи многу пари, Дамјаноски рече дека нема ништо од бизнисот. Тој во разговор за ИРЛ изјави рече дека неговиот пријател од Холандија следната недела ќе дојде во Скопје и дека планира парите да ги инвестира во друг бизнис.

Наводно како што изјавил Дамјаноски за ИРЛ, дека инвеститорот во чие име настапува се премислил, бидејќи првичниот договор бил на помала сума, но откако УЈП ја блокирала сметката за неплатени даноци сумата се зголемила на околу 400.000 евра.

Инвеститорот, чие име не сакаше да го открие, бил негов пријател кој живеел во Холандија и сакал да почне бизнис во Македонија.

Првата опција била да ја купи телевизијата на Боки 13.

„Трошоците енормно се зголемија и мојот клиент кој јас го застапувам реши да се откаже од купување на телевизијата“, изјави Дамјановиќ за ИРЛ.

Договорот за купување на уделите во БМЈ Медиа груп, фирмата која е сопственик на 1ТВ, Дамјаноски го склучил минатата недела со сопствениците Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски, и Јасна Мандиќ пред тие да бидат приведени. Тоа бил интерен договор кој се уште не бил спроведен во институциите. Дамјаноски тогаш се појавил во телевизијата и имал разговори со дел од вработените и склучил договори за работа со ветување дека ќе им бидат исплатени и заостанатите плати.

Целиот текст прочитајте го ОВДЕ…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Имено тој во аудио снимката која КУРИР вчера ја пренесе во целост Заев уште во 2014 година подготвувал продажба на името, а во еден момент тој за името на државата Македонија зборува „Ебаму името, еба му“.

Аналитичарите по скандалозната изјава на Заев: Тој нема чувство за најсвоето, најсветлото и најсветото – името Република Македонија

Јавноста втор ден е згрозена од скандалозната изјава на Зоран Заев со која само се...

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Д-р Арбен Таравари беше едногласно избран од членовите на централното претседателство.

Таравари избран за шеф на изборниот штаб на Алијансата за Албанците

Алијансата за Албанците го избра градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари...

Тие напишаа дека Зоран Заев ја депонирал својата оставка, отварајќи го патот да биде именуван нов кабинет за да организира предвремени избори.

Вашингтон пост: Заев поднесе оставка без образоложение, разочаран и разбеснет од ЕУ

Американскиот „Вашингтон пост“ отстапи место и за поранешниот премиер Зоран Заев...

Откривањето на безобразниот корупциски систем во Македонија објавени од страна на “ла верита” минатото лето, ја имсше најзначајната улога за иставката. Премиерот на социјалистите Зоран Заев и официјално си даде оставка. Оставката пристигна во раните утрински часови во скопскиот парламент, кој пак ја прифати. Ова го отвори патот, како и претходните институционални договори, за формирање на техничка влада надлежна за подготовка на предвремените избори закажани за 12 април.

Зоран Заев осуден да ги изгуби изборите во Април 2020

Во Македонија, социјалистичкиот премиер поднесе оставка Заев вмешан во скандалот...